10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Wizy dla Rosjan - jak potoczy się ta sprawa? Dworczyk: „Może i tym razem uda się przekonać Niemców”

- Europa Środkowo-Wschodnia, czyli kraje, które miały swoje doświadczenie historyczne z Federacją Rosyjską, są tutaj bardzo jednoznaczne. Z dużą determinacją wspierają Ukrainę. Jest część krajów, np. Niemcy czy Włochy, które od lat prowadziły bardzo dobrze funkcjonujące projekty biznesowe z Rosją. Chcieliby jak najszybciej normalizacji na warunkach niekoniecznie korzystnych dla Ukrainy - tak o kwestii wprowadzenia zakazu wydawania wiz dla Rosjan mówił w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia Michał Dworczyk, szef KPRM.

Michał Dworczyk
Michał Dworczyk
Polskie Radio / screen

W środę 24 sierpnia Ukraina obchodzić będzie Święto Niepodległości. Tego dnia minie również 6 miesięcy od wybuchu rosyjskiej agresji. Plany Rosjan zakładały szybkie przejęcie kontroli nad krajem, a waleczność Ukraińców była dla nich ogromnym zaskoczeniem. 

"Dodajmy, że nie tylko takie były plany, ale też przekonanie i próba realizacji. Część oddziałów, które kierowały się w stronę Kijowa, to były oddziały wyposażone w sprzęt natury porządkowej. Oddziały Rosgwardii, które miały pałki, tarcze, więźniarki. Rosjanie przygotowywali się tak jak do tłumienia zamieszek, a nie jak na prawdziwą wojnę"

- powiedział Dworczyk.

Polityk wskazał, że "bohaterska postawa Ukraińców była wielkim zaskoczeniem dla Rosjan". 

"Świat zachodni dość solidarnie udzielił wsparcia Ukrainie. Ukraińcy obronili stolicę, odzyskali część utraconych terytoriów. Absolutnie trzeba podkreślać determinację samych Ukraińców. Gdyby u nich nie było woli walki, na pewno takich sukcesów by nie odnosili"

- ocenił.

Polska oraz kilka innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest za wprowadzeniem zakazu wydawania wiz dla Rosjan na terenie UE. Sprzeciwiają się temu m.in. Niemcy. Czy istnieje szansa na wprowadzenie w życie tego zakazu? 

"Europa Środkowo-Wschodnia, czyli kraje, które miały swoje doświadczenie historyczne z Federacją Rosyjską, są tutaj bardzo jednoznaczne. Z dużą determinacją wspierają Ukrainę. Jest część krajów, np. Niemcy czy Włochy, które od lat prowadziły bardzo dobrze funkcjonujące projekty biznesowe z Rosją. Chcieliby jak najszybciej normalizacji, tak można powiedzieć, na warunkach niekoniecznie korzystnych dla Ukrainy"

- odpowiedział szef KPRM. 

Pytany, czy nie uda się wprowadzić zakazu wydawania wiz Rosjanom przypomniał, że "na początku konfliktu wszyscy myśleli, że nie ma szans, by Rosję odciąć od systemu bankowego".

"I wtedy postawa Niemiec też była bardzo krytyczna. Potem udało się przekonać władze niemieckie, że tylko jednoznaczna postawa wobec Rosji może zmusić ją do zaprzestania agresji. Nie przesądzałbym jeszcze jak potoczy się ta kwestia. Jedno jest pewne. Jedynie zdecydowane działania mogą powstrzymać Rosjan"

- podsumował. 

 

 



Źródło: Polskie Radio, niezalezna.pl

#Ukraina

Mateusz Mol