- Nie ma zgody na umowę UE-Mercosur w obecnym kształcie - ogłosił Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski. Na jego słowa zareagował Sebastian Kaleta, poseł PiS. - Żenada, umowa UE-Mercosur jest forsowana przez polityczną rodzinę Tuska i Trzaskowskiego w UE, czyli EPP, Niemców, czyli von der Leyen i Webera. Będzie tak jak z paktem migracyjnym - wskazał.
Rafał Trzaskowki opublikował na portalu X wpis, w którym oświadczył, że "nie ma zgody na umowę UE-Mercosur w obecnym kształcie". Dołączył do niego również wideo, w którym przekonuje, że "interes polskich rolników musi być skutecznie broniony". Padły też słowa o... "politycznej hipokryzji i nierównych szansach na rynku".
"Mówię twarde „nie” umowie między UE a Mercosurem. Podczas gdy normy, które musi spełniać żywność produkowana w Polsce i całej UE, są coraz bardziej wyśrubowane, na europejski rynek dopuszczane są produkty niespełniające żadnych norm. To nie jest fair! To jest po prostu nieuczciwa konkurencja. To osłabianie naszego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe to podstawa, a zapewni je tylko silne, rodzime rolnictwo"
"Będzie tak jak z paktem migracyjnym. Powiedzą, że się sprzeciwiają, a przyjmą do wiadomości, że decyzja bezprawnie zapadła ponad naszymi głowami. A potem będą się do niej stosować. Właśnie dlatego ten fałszywy człowiek nie może zostać prezydentem naszego kraju"
Poseł PiS przypomniał również, że "Trzaskowski forsuje ideologiczne szaleństwa typu C40 w myśl których rolnictwo jest szkodliwe dla klimatu i najlepiej byłoby je maksymalnie ograniczyć".
Żenada, umowa UE-Mercosur jest forsowana przez polityczną rodzinę Tuska i Trzaskowskiego w UE, czyli EPP, Niemców, czyli von der Leyen i Webera.
— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) January 3, 2025
Będzie tak jak z paktem migracyjnym. Powiedzą, że się sprzeciwiają, a przyjmą do wiadomości, że decyzja bezprawnie zapadła ponad…
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w grudniu, że Unia Europejska i blok Mercosur (Argentyna, Boliwia, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj) po 25 latach zakończyły negocjowanie umowy o wolnym handlu. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.
Umowa budzi jednak sprzeciw europejskich rolników, którzy obawiają się zalania unijnego rynku przez tanie produkty rolne z Brazylii czy Argentyny.