Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polityka

„To godzi w fundamenty ustrojowe państwa polskiego”. Mec. Lewandowski o koncepcji forsowanej przez rząd Tuska

- Oficjalne stanowisko rządu polskiego przed TSUE już nie tylko podważa dotychczasowe wieloletnie orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, ale wręcz godzi w fundamenty ustrojowe państwa polskiego - napisał mec. Bartosz Lewandowski. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia przez rząd Donalda Tuska stanowiska przed TSUE ws. statusu sędziów.

mm

Bodnarowcy zwrócili się do TSUE ws. sędziów 

Rząd przedstawił nowe stanowisko przed TSUE, które dotyczy statusu sędziów - poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Rząd chce, aby Trybunał wypowiedział się na temat kryteriów badania niezależności sędziów oraz możliwości pomijania przez krajowe sądy przepisów, które ograniczają skuteczność prawa UE. TSUE ma zdecydować w sprawie sędziów, którzy zostali powołani przez KRS po 2018 roku. Przedstawiciele obecnej władzy nazywają ich "neo-sędziami". 

Reklama

Pełnomocnik rządu Donalda Tuska dr Barbara Grabowska-Moroz oświadczyła, że aby rozwiązać "problem" trzeba zastosować "środki o charakterze generalnym, które przywrócą niezależność sędziowską, ale zabezpieczą przy tym stabilność systemu sądownictwa". 

"To godzi w fundamenty ustrojowe państwa polskiego" 

Do tych informacji odniósł się we wpisie opublikowanym na portalu X mec. Bartosz Lewandowski. W jego opinii "oficjalne stanowisko rządu polskiego przed TSUE już nie tylko podważa dotychczasowe wieloletnie orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, ale wręcz godzi w fundamenty ustrojowe państwa polskiego".

"Zagadnienie statusu sędziów w Polsce jest tylko pretekstem do forsowania o wiele groźniejszej dla suwerenności Polski koncepcji nadrzędności prawa europejskiego nad polską Konstytucją. Rząd w Warszawie zwyczajnie wspiera koncepcję, zgodnie z którą to organy UE mają decydować o materii zastrzeżonej wyłącznie dla polskich organów krajowych, nawet jeśli nie zostały przekazane w traktatach unijnych"

– wskazał.

Dodał, iż w tej chwili "spór między prawnikami w Polsce przebiega wg podziału: „suwerenniści” i „antysuwerenniści-euroentuzjaści”".

mm

Reklama