W Dzienniku Ustaw opublikowano dziś wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia nt. przepisów Prawa łowieckiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie adnotacja, jaka znalazła się przy tym wyroku. Reaguje Krajowa Rada Sądownictwa, wskazując, że przy wyrokach nie ma miejsca na "adnotacje anonimowych komentatorów"
Dziś po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia nt. przepisów Prawa łowieckiego. Zapadł on w składzie pięciu sędziów TK pod przewodnictwem Justyna Piskorskiego. Poza nim w składzie byli jeszcze sędziowie: Jarosław Wyrembak, Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński i Bogdan Święczkowski.
"Zgodnie z tymi orzeczeniami, publikowany wyrok wydany został w składzie ustalonym z naruszeniem podstawowej zasady mającej zastosowanie do wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego i w konsekwencji naruszającym istotę prawa do sądu ustanowionego na mocy ustawy" - dodano w tej adnotacji.
Jak skomentował tę publikację przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek "konstytucja nakazuje przestrzegać prawa międzynarodowego". Zapowiedział, że orzeczenia wydane w takich składach publikowane będą ze notą, która wygląda co najmniej kuriozalnie.
Do sprawy odniosła się Krajowa Rada Sądownictwa. "Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych komentatorów" - podkreślono w tym wpisie. "Na marginesie, czy skład TK od dziś ustalać będzie ETPC?" - zapytano jednocześnie na profilu KRS.
Art.9 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (...) ustala jakie akty podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Nie ma tam miejsca na adnotacje anonimowych https://t.co/rkBSVPCpi0 marginesie, czy skład @TK_GOV_PL od dziś ustalać będzie ETPC? pic.twitter.com/f6EZobAFLk
— Krajowa Rada Sądownictwa (@KRS_RP) December 18, 2023