Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

„Rząd powinien jak najszybciej spełnić podstawowy postulat rolników”. Kowalski: Poprzemy jednostronne embargo

"Rząd Donalda Tuska powinien jak najszybciej spełnić podstawowy postulat rolników (...) i wprowadzić embargo na wszystkie produkty rolno-spożywcze jadące z Ukrainy" - powiedział Janusz Kowalski (Suwerenna Polska) w Telewizji Republika. Gość Katarzyny Gójskiej przypomniał, że dokładnie takie samo rozwiązanie wprowadził w kwietniu 2023 rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Kowalskiego szybkie wprowadzenie jednostronnego embarga dałoby argument w kontekście piątkowej wizyty Ursuli Von der Leyen w Polsce.

Janusz Kowalski
printscreen - Telewizja Republika

Sprawa jest bardzo prosta. Rząd Donalda Tuska musi jak najszybciej spełnić podstawowy postulat rolników, nie tylko w interesie rolników, ale i bezpieczeństwa żywnościowego Polski, czyli wprowadzić embargo na wszystkie produkty rolno-spożywcze jadące z Ukrainy. Jednostronnie przez Polskę, dokładnie tak jak rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił 15 kwietnia 2023 roku

– mówił w Telewizji Republika Janusz Kowalski.

"My w tej sprawie jako klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość popieramy i poprzemy rząd. Ufam, że rząd po prostu stanie za polskimi rolnikami" - stwierdził były wiceminister rolnictwa.

Kowalski zauważył, że "ojcem chrzestnym" liberalnej polityki handlu z Ukrainą jest komisarz Valdis Dombrowskis z EPL, "kolega Donalda Tuska i Manfreda Webera". "Od maja 2022 roku wszystkie cła są zniesione, nie są zabezpieczone interesy polskich rolników, węgierskich, słowackich, rumuńskich, bułgarskich. Na krzywdzie polskiego rolnika bogacą się koncerny zagraniczne, bogacą się oligarchowie ukraińscy, grupy wpływów z Holandii, Włoch, Niemiec, czy Hiszpanii" - podkreślił.

"Tak być nie może. Jeśli jest solidarność europejska, to musi być ochrona przede wszystkim europejskich producentów" - powiedział Kowalski. Dodał, że liczy na to, że Ursula von der Leyen zostanie odpowiednio przywitana przez rolników, kiedy w piątek przybędzie do Donalda Tuska, do Polski, gdyż do tej pory nie znalazła "nawet jednej minuty", by spotkać się z protestującymi rolnikami gdziekolwiek.

Jego zdaniem rząd powinien właśnie przed piątkową wizytą Von der Leyen wprowadzić jednostronne embargo na produkty z Ukrainy i pozostawić ją przed faktem dokonanym - co zrobi z sytuacją, do której doprowadziła.


Oglądaj Telewizję Republika na żywo:

 Źródło: niezalezna.pl

 

#embargo #Ukraina #rolnictwo #protest rolników #Janusz Kowalski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo