Jak komisje śledcze zdemaskowały głupotę polityków od ośmiu gwiazdek Czytaj więcej w GP!

Przyspieszenie paktu migracyjnego? MSWiA wydało komunikat. Były szef MSZ: To są żarty!

Tomasz Siemoniak nerwowo zareagował na doniesienia o zgodzie ministrów unijnych podczas spotkania w Warszawie na "wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego". MSWiA wydało komunikat, w którym zaprzeczyło tym informacjom. - Ten komunikat to żarty. Na nieformalnych spotkaniach Rad, niemal nigdy nie podejmuje się formalnych decyzji, jednak służą one często uzgodnieniu stanowisk - zauważa były szef MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Migranci
Migranci
fot. Filip Blazejowski - Gazeta Polska

Rzecznik prasowy niemieckiego MSW właśnie powiedział na konferencji prasowej niemieckiego rządu, że na spotkaniu unijnych ministrów wczoraj w Warszawie była zgoda, co do wcześniejszego wprowadzenia paktu migracyjnego - poinformowała w piątek Aleksandra Fedorska. "Zgodził się pan na wcześniejsze wprowadzenie paktu migracyjnego?" – spytała publicznie szefa MSW Tomasza Siemoniaka.

Informację zaczęli przekazywać także politycy opozycji.

Siemoniak przechodzi do ataku

W piątek wieczorem MSWiA wydało w mediach społecznościowych krótki komunikat.

Na czwartkowym (30.01.2025) nieformalnym posiedzeniu Rady JHA w formacie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej nie podejmowano żadnych decyzji w sprawie paktu migracyjnego - napisano.

W komentarzu do komunikatu MSWiA, szef resortu, Tomasz Siemoniak, ruszył z atakiem.

Poziom niekompetencji niektórych posłów PiS i pseudoekspertów, którzy wzmogli się po rzekomych decyzjach NIEFORMALNEJ Rady JHA UE przekracza wszystkie granice. Nie było żadnych decyzji, zasadniczo nie zapadają na nieformalnych posiedzeniach

- napisał Siemoniak.

Stwierdził, że przebieg "wyczerpująco przedstawił" wraz z komisarzem UE odpowiedzialnym za migrację, Magnusem Brunnerem. Dodał także, że "rząd Donalda Tuska nie zmienił stanowiska ws. paktu migracyjnego"

Były szef MSZ: To żart

Szymon Szynkowski vel Sęk, były minister spraw zagranicznych, stwierdził, że komunikat MSWiA to "żart".

- Na nieformalnych spotkaniach Rad, niemal nigdy nie podejmuje się formalnych decyzji, jednak służą one często uzgodnieniu stanowisk. Rzecznik niemieckiego MSW potwierdził zgodność państw (a więc także prowadzącej obrady Polski!), podczas spotkania w Warszawie, co do szybkiej implementacji paktu migracyjnego, nawet szybszej niż lato 2026 r.

- napisał.

Dodał, że kilkukrotnie odsłuchał konferencji rzecznika MSW Niemiec.

A więc po to mamy prezydencję w Radzie UE - by w niekorzystnych dla nas sprawach nie osłabiać szkodliwych trendów ale wręcz je przyspieszać. To jest dramat - ocenił.

Komisja Europejska: Nie ma możliwości zwolnienia Polski z wdrażania paktu

Co wspomniany Magnus Brunner twierdził na temat paktu migracyjnego? Ciekawe światło rzuca odpowiedź na zapytanie europosła Konfederacji, Marcina Sypniewskiego.

Sypniewski zwrócił uwagę na zapowiedź m.in. Donalda Tuska, że "biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie".

Europoseł pytał, czy "Polska formalnie przedstawiła sytuację związaną z presją migracyjną na swoim terytorium", czy przyjęcie ukraińskich uchodźców przez Polskę jest rozważane jako możliwość zwolnienia naszego kraju z zapisów paktu migracyjnego oraz czy "przygotowywane są rozwiązania mające na celu zwolnienie Polski z zapisów paktu i w jakim zakresie".

"Polska jest związana wszystkimi instrumentami ustawodawczymi wchodzącymi w skład paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej, przy pełnym poszanowaniu zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu"

- brzmi fragment odpowiedzi Brunnera.

Wskazał, że państwa mają swobodę wyboru między "formami" "obowiązkowej solidarności" - relokacją migrantów, wkładem finansowym i środkami alternatywnymi (wsparciem rzeczowym".

"W październiku 2025 r. Komisja przeprowadzi ocenę tego, które państwo członkowskie znajdzie się pod presją migracyjną, będzie narażone na ryzyko presji migracyjnej lub stanie w obliczu znaczącej sytuacji migracyjnej. Ocena ta zostanie uwzględniona w pierwszym rocznym cyklu zarządzania migracją, który rozpocznie się w połowie 2026 r. Polska nie przedstawiła jeszcze Komisji żadnych informacji w ramach pierwszego cyklu" - czytamy w odpowiedzi udzielonej 17 stycznia.

 



Źródło: niezalezna.pl

#imigranci #pakt migracyjny

dm