Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezes PZPN Cezary Kulesza nie został wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA • • • Gawkowski: środowy atak na biura parlamentarzystów PO przeprowadziły grupy z Federacji Rosyjskiej i Białorusi • • • Rubio: kraje NATO powinny zobowiązać się do zwiększenia wydatków na obronę do co najmniej 5 proc. PKB • • •

Gliński: Prezydent Lech Kaczyński nie pozwolił zapomnieć o ofiarach polskich powstańców

Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć - powiedział minister Kultury. Profesor Piotr Gliński przypomniał olbrzymią rolę, jaką o prezydent Lech Kaczyński odegrał walcząc o należyte upamiętnienie polskich ofiar powstania.

Prezydent Lech Kaczyński
Prezydent Lech Kaczyński
hancellery of the President of the Republic of Poland via Wikimedia Commons

Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć. Taki był moment historyczny, taki był nastrój w Warszawie, takie były odczucia. Gdyby nie było tej decyzji odgórnej to Powstanie wybuchłoby najprawdopodobniej oddolnie

- mówił w Studio minister Kultury prof. Piotr Gliński

Warszawa pamięta o ofiarach

Minister dopytywany o obchody Powstania Warszawskiego mówił, że pamięć o Powstaniu była głównie niesiona przez Warszawiaków. Po latach w podtrzymanie pamięci o Powstaniu włączył się prezydent Lech Kaczyński. "To jemu zawdzięczamy, że powstało Muzeum Powstania Warszawskiego" - podkreślał minister.

Ktoś budował te instytucje, ktoś tego nie robił. (...) Dlaczego Muzeum Powstania Warszawskiego powstało dopiero 19 lat temu, to jest pytanie do tych, którzy tego nie robili

- powiedział Gliński.

Minister przyznał, że historia Powstania Warszawskiego łączy się z losami jego rodziny. Mama Piotra Glińskiego służyła w batalionie "Zośka".

Moja mama była z takiej prostej, robotniczej rodziny. Pierwsze pokolenie ze wsi w mieście. Jej rodzice nie przeżyli wojny. Babcia została zabita przez Niemców. (...) Nie mam zdjęcia dziadków, nic nie zostało po nich. A mama, po powrocie z obozu, po Powstaniu, w jednej sukience, wróciła do miasta, gdzie nikogo nie było.

W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.

 



Źródło: pap, niezalezna.pl

#Powstanie Warszawskie #prezydent Lech Kaczyński

jm