Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Co z "konkursem" na Prokuratora Krajowego? Prezydent nie zaopiniuje Korneluka

Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem prokuratora krajowego, sprawa skierowana jest do TK. Prezydent nie wyda opinii ws. kandydata Dariusza Korneluka - mówił w czwartek w Studiu PAP zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.

Prokuratura Krajowa
Prokuratura Krajowa
Bartosz Kalich - Gazeta Polska

Wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart powiedziała w środę, że resort czeka na opinię prezydenta Andrzeja Dudy ws. kandydata na prokuratora krajowego Dariusza Korneluka. Podkreśliła, że opinia ta nie będzie obligująca. Korneluk w poniedziałek został rekomendowany przez zespół resortu sprawiedliwości na prokuratora krajowego.

Ćwik pytany o to kiedy prezydent wyda opinię, na którą oczekuje resort sprawiedliwości odpowiedział, że stanowisko prezydenta w tej sprawie jest znane.

"Trwa spór kompetencyjny wokół kwestii związanych z urzędem prokuratora krajowego. Została skierowana sprawa do Trybunału Konstytucyjnego, a zgodnie z ustawą o Trybunale na czas sporu kompetencyjnego wszelkie działania powinny być zawieszone. Jeśli jakieś są realizowane, to pan prezydent ma tu jasną odpowiedź. Są one nielegalne i niezgodne z prawem"

- zaznaczył.

Prezydencki minister pytany o to, czy w takim razie prezydent nie powinien wydawać opinii w tej sprawie odpowiedział: "Nie powinien wydawać opinii, skoro sprawa zawisła przed Trybunałem i spór kompetencyjny jest w trakcie". Dopytany czy oznacza to, że prezydent nie wyda opinii odpowiedział, że "tak należy to rozumieć".

Prezydent 15 stycznia br. skierował do Trybunału Konstytucyjnego "wniosek o rozpatrzenie sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem RP a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym".

W złożonym wniosku zapytano, czy "wywołuje jakiekolwiek skutki prawne podejmowanie decyzji polegającej na powierzeniu przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Prokuratora Generalnego, 'pełnienia obowiązków' Prokuratora Krajowego, czyli na wykreowaniu funkcji prawnej w strukturze prokuratury, nieznanej obowiązującej ustawie".

"Opisana w niniejszym wniosku sytuacja nadużycia i przekroczenia kompetencji ustawowych przez Prezesa Rady Ministrów i Prokuratora Generalnego, z jednoczesnym pozbawieniem kompetencji przysługujących Prezydentowi RP, prowadzi w konsekwencji do destabilizacji prokuratury, której ustawowe powołanie stanowi wykonywanie zadań w zakresie ścigania przestępstw oraz stania na straży praworządności"

- napisano w uzasadnieniu wniosku do TK podpisanego przez prezydenta Dudę.

Zgodnie z Prawem o prokuraturze "prokuratora krajowego, jako pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych zastępców PG w liczbie nie większej niż siedmiu powołuje spośród prokuratorów Prokuratury Krajowej i odwołuje z pełnienia tych funkcji Prezes Rady Ministrów na wniosek Prokuratora Generalnego". "Prokuratora Krajowego oraz pozostałych zastępców Prokuratora Generalnego powołuje się po uzyskaniu opinii Prezydenta RP, a odwołuje za jego pisemną zgodą" - stanowi przepis.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP,

#prezydent #prokurator krajowy

bm