Narutowicz pełnił najwyższy urząd w II Rzeczypospolitej przez 5 dni. Został zastrzelony przez malarza Eligiusza Niewiadomskiego w warszawskiej Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki. Powiązanego z endecją malarza osądzono i stracono rok później.
Gabriel Narutowicz był wybitnym inżynierem. Przed I wojną światową pracował w Szwajcarii, przyczyniając się do elektryfikacji tego kraju. Po odzyskaniu niepodległości rząd polski zaprosił go do pomocy w odbudowywaniu państwa polskiego.
W 1920 roku objął tekę ministra robót publicznych w rządzie Władysława Grabskiego, potem w rządzie Witosa, a następnie Antoniego Ponikowskiego. Wykorzystując swoje doświadczenia z pracy w Szwajcarii, badał bieg Wisły na odcinku od Warszawy do Modlina, podejmował prace w sprawie jej regulacji oraz nadzorował postępy budowy hydroelektrowni w Porąbce na Sole.
Zwycięstwo Narutowicza w wyborach prezydenckich było dużym zaskoczeniem dla Narodowej Demokracji. Ugrupowania narodowe rozpoczęły napastliwą kampanię prasową, zarzucając mu m.in. ateizm czy popieranie Piłsudskiego i jego polityki. W Warszawie doszło nawet do rozruchów ulicznych.
Po zaprzysiężeniu Piłsudski zaprosił Narutowicza na śniadanie, podczas którego wygłosił taki toast:
Panie Prezydencie Rzeczypospolitej!
Czuję się niezwykle szczęśliwym, że pierwszy w Polsce mam wysoki zaszczyt podejmowania w moim jeszcze domu i w otoczeniu mojej rodziny pierwszego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej.
Panie Prezydencie, jako jedyny oficer polski służby czynnej, który dotąd nigdy przed nikim nie stawał na baczność, staję oto na baczność przed Polską, którą Ty reprezentujesz, wznosząc toast: Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej niech żyje!.
fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP
16 grudnia br. w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy złożono wiązankę na grobie prezydenta Narutowicza w podziemiach Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Prezydenta Dudę reprezentował podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski. Ministrowi towarzyszył proboszcz parafii archikatedralnej, ks. prałat Bogdan Bartołd.
Źródło: wikipedia.pl,niezalezna.pl
#Piłsudski
#śmierć
#prezydent
#Narutowicz
MŁ