6 lat temu otworzono WOT. Prezydent: „Dziękuję tym, którzy ochotniczo służą ojczyźnie”

"Dziękuję żołnierzom i dowódcom Wojsk Obrony Terytorialnej za bycie obywatelami służącymi ochotniczo ojczyźnie. W szeregach WOT jest już 38,5 tys. żołnierzy" - przyznał prezydent Andrzej Duda podczas dzisiejszych obchodów 6-lecia powstania formacji. Jak dodał - "powołane Wojska Obrony Terytorialnej, Ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni".

Prezydent RP Andrzej Duda
twitter.com/@prezydentpl

Dziś w Rzeszowie prezydent RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak biorą udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym roku przypada 6-lecie istnienia tej formacji.

Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom służącym w WOT oraz dowódcom. Podkreślił, że WOT to 38,5 tys. obywateli służących ochotniczo ojczyźnie. Jedna trzecia spośród żołnierzy ma wyższe wykształcenie, ponad jedna trzecia ma wykształcenie techniczne i specjalizacje, których "wojsko w normalnych warunkach nie byłoby w stanie pozyskać". To informatycy, eksperci z różnych dziedzin, w tym eksperci logistyki - wyliczał prezydent.

"Dziękuję wam także, że odpowiadacie na ten zew. Zew potrzeby budowania bezpieczeństwa. Także w ramach odpowiedzialności każdego obywatela za losy jego ojczyzny"

– zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że od początku swojej prezydentury w 2015 roku pracował z ówczesnym szefem MON Antonim Macierewiczem nad powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak zauważył, pomysłowi temu przyświecał jeden zasadniczy cel, aby obywatele którzy mają swoją pracę, rodziny i codzienne zadania, mogli, jeśli chcą, jednocześnie dodatkowo służyć ojczyźnie.

Potrzeba była ogromna i po stronie polskiego państwa ale także i po stronie dużej części naszych rodaków. (...) Powołane Wojska Obrony Terytorialnej, Ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni. Wszelkie wątpliwości, które niektórzy mieli - czy jest sens, jak to będzie wyglądało, jak szybko Ci ludzie będą mogli podjąć obowiązki (...) wszystko to błyskawicznie zniknęło, kiedy okazało się że żołnierze WOT rzeczywiście są 'zawsze gotowi i zawsze blisko'" - powiedział.

Podczas uroczystości głos zabrał również szef MON - Mariusz Błaszczak. 

"Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Władcy Kremla postanowili odbudować swoje imperium. Najlepszą odpowiedzią, najsilniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowanie siły Wojska Polskiego, a żołnierze wojsk obrony terytorialnej stanowią bardzo ważną część, bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych"

– powiedział minister.

Podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej składają się z ludzi, którzy są wierni przesłaniu jakie zostało przekazane przez żołnierzy Armii Krajowej, przesłaniu które dotyczy poświęcenia dla służby, poświęcenia dla ojczyzny.

Błaszczak przekazał, odziały WOT są złożone z ochotników, z ludzi, którzy swój prywatny czas poświęcają służbie dla ojczyzny.

"Wasza służba na granicy jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa, dla rozwoju naszej ojczyzny" - dodał.


Święto terytorialsów, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, przypada 27 września. Ten dzień jest rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju. W czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji to "zawsze gotowi, zawsze blisko"

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com (X)

 

#prezydent #Andrzej Duda #Polska #WOT #Wojsko Polskie

az
Wczytuję ocenę...
Komentarze (7)
Anonim 01.10.2023 07:56
Kosiniak-Kamysz chce likwidacji WOT.Wydatki na tę formację przewidziane na 2019 rok sięgają 1,5 mld zł. tzn OFE przelały na konto ZUS 153 miliardy zł. Dług publiczny spadł jednak "tylko" o 134 miliardy. Rzecznika rządu Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała , że nie wie, co się stało z brakującymi pieniędzmi 19 mld zł "wyparowało" . MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM !!
stary koń 30.09.2023 17:54
byłem w Finlandii;w kraju 5-cio milionowym funkcjonuje formacja obrony terytorialne/choć ma inną nazwę/licząca 220 tysiecy ludzi....odbywają regularną służbę-szkolenie w okresach tygodniowych;młody Fin powiedział mi,ze "od jutra idę na tydzień do lasu'......
Anonim 30.09.2023 17:19
Polskie elity nie dały jeszcze ani jednego grosza na wojsko jak nie poczuły się same zagrożone. Tak jest od pierwszych Piastów. I nic się nie zmieniło. Liczy się obrona tylko swojej d..y. a ludzie są tylko po to potrzebni żeby za to zapłacić i dać krew.
Anonim 01.10.2023 07:59
Polska podczas 30.09.2023 17:19 rządów Platformy Obywatelskiej nie osiągnęła progu finansowania swojej armii na poziomie reguły zapisanej w ustawie budżetowej. Dowództwo polskiej armii zdecydowało o szybszym likwidowaniu jednostek wojskowych przy wschodniej granicy.Stosunek do polskiego munduru pokazał Maciej Zegarski, asystent ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który podczas wizyty w Afganistanie zrobił sobie zdjęcie w polskim mundurze, z majtkami naciągniętymi na hełm !!
Anonim 30.09.2023 17:11
WOT to najlepszy wybór co zrobił Macierewicz. Nieduże oddziały wyposażone we wszystko co możliwe zniszczą dywizje wroga. Po drugie prezydent RP powiedział że wróg musi się liczyć że gospodyni wyciągnie z szuflady karabin. Panie prezydencie, obecnie polska gospodyni ma tylko nóż w tej szufladzie a jej mężowi nie wolno mieć procy. Trochę realu wodzu Polski. Słówkami wojny nikt nie wygrał.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo