Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau w daniach 9-12 maja przebywał z wizytą w Japonii. Wziął tam udział w konsultacjach politycznych z ministrem spraw zagranicznych Japonii Yoshimasą Hayashim, w ramach łączącego oba kraje partnerstwa strategicznego. Polski resort dyplomacji podsumował delegację ministra.
Jak przekazał resort spraw zagranicznych, rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii obejmowały zagadnienia współpracy dwustronnej oraz sprawy z bieżącej agendy międzynarodowej. "Ministrowie omówili m.in. kwestię rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz jej implikacje dla sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku, również w kontekście tegorocznego japońskiego przewodnictwa w G7 i zbliżającego się Szczytu G7 w Hiroszimie.
Poruszyli także możliwości dalszego zacieśniania współpracy gospodarczej i politycznej między Polską i Japonią. Rozmowy ministrów dowiodły zbieżności ocen i poglądów między państwami odnośnie najistotniejszych kwestii globalnych"
Resort zaznaczył, że bliskość poglądów w sprawie najważniejszych zagadnień międzynarodowych została potwierdzona podczas kurtuazyjnego spotkania z premierem Japonii Fumio Kishidą. "Minister Rau podziękował swojemu rozmówcy za niedawne wizyty w Kijowie i Warszawie oraz wyraził nadzieję na intensyfikację współpracy z japońskimi partnerami na rzecz Ukrainy, w tym ukraińskich uchodźców w Polsce" - czytamy na stronie MSZ.
Resort przekazał też, że podczas pobytu w Tokio minister Rau wziął udział w zorganizowanych przez Ambasadę RP obchodach Święta Konstytucji 3 Maja, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele japońskich władz, miejscowej Polonii oraz korpusu dyplomatycznego. "Obchody obejmowały wręczanie odznaczeń państwowych i odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej Ambasadora Tadeusza Romera" - podkreślono.
MSZ przekazał również, że "w Parlamencie Japonii szef polskiego MSZ spotkał się z kierownictwem Japońsko-Polskiej Parlamentarnej Ligi Przyjaźni". "Minister Rau podziękował parlamentarzystom za ich wysiłki na rzecz wzmacniania relacji polsko-japońskich, jak również przedyskutował z nimi szereg zagadnień z zakresu problematyki dwustronnej i globalnej" - zaznaczył resort spraw zagranicznych.
"Historia współpracy i przyjaźni polsko-japońskiej na przykładzie działalności ambasadora Tadeusza Romera i konsula Chiune Sugihary w trakcie II wojny światowej była przedmiotem wykładu ministra Raua na prestiżowym Uniwersytecie Waseda, w którym prezentowana jest obecnie wystawa o ambasadorze Romerze"
Dodano w nim też, że "podczas lunchu z polskimi duchownymi pełniącymi posługę w Japonii, minister Rau podziękował zebranym za pracę duszpasterską i inicjatywy zmierzające do podtrzymania polskiej tożsamości, w tym działalność dydaktyczną i w sferze pomocy społecznej".
"W Hiroszimie minister Rau spotkał się władzami tego miasta i z konsulem honorowym Tomohide Karitą. Odwiedził również Muzeum Pokoju, gdzie oddał hołd ofiarom wybuchu pierwszej bomby jądrowej" - przekazał MSZ.
Min. @RauZbigniew udał się do Hiroszimy 🇯🇵, gdzie spotkał się z burmistrzem miasta Kazui Matsui.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) May 12, 2023
Rozmowa dotyczyła m. in. rozwoju współpracy między 🇵🇱 i 🇯🇵 miastami oraz regionami.
Minister pogratulował burmistrzowi wyboru Hiroszimy na miasto gospodarza szczytu państw G7. pic.twitter.com/BWpNK4YG8y