GaPol: TRUMP wypowiada wojnę cenzurze » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Obywatel Ukrainy Serhij S. skazany na 8 lat więzienia za przygotowywanie w Polsce dywersji na zlecenie rosyjskich służb • • •

Andrzej Duda przyjmie dziś prezydenta Niemiec

Dziś Andrzej Duda przyjmie prezydenta Niemiec. "Spotkanie z Frankeim-Walterem Steinmeierem będzie okazjądo konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie" - przekazał szef BPM Jakub Kumoch. Po rozmowach polsko-niemieckich prezydent RP uda się na spotkanie z przywódcami Litwy, Łotwy i Estonii.

Warszawa 17.06.2021. Powitanie przed Palacem Prezydenckim przybywajacego do Polski z oficjalna wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. N/z Prezydent Frank- Walter Stenmeier, Prezydent Andrzej Duda
Warszawa 17.06.2021. Powitanie przed Palacem Prezydenckim przybywajacego do Polski z oficjalna wizyta prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. N/z Prezydent Frank- Walter Stenmeier, Prezydent Andrzej Duda
Fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Niemiecka para prezydencka - Frank-Walter Steinmeier wraz z pierwszą damą Elke Buedenbender - we wtorek złoży wizytę w Polsce. Jak wynika z harmonogramu wizyty, w południe w Belwederze zaplanowana jest rozmowa par prezydenckich, następnie rozmowa "w cztery oczy" prezydentów Polski i Niemiec oraz rozmowy plenarne pod przewodnictwem obu prezydentów. Następnie prezydenci Duda i Steinmeier spotkają się z przedstawicielami mediów.

"Spotkanie prezydentów Polski i Niemiec to przede wszystkim okazja do konsultacji na temat sytuacji na Ukrainie oraz sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce"

- przekazał w poniedziałek Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że wizyta prezydenta Niemiec - pierwsza od czasu jego reelekcji w lutym b.r. - "to ładny gest wobec Polski, sąsiada i największego partnera handlowego Niemiec oraz wobec prezydenta Dudy, z którym łączą go osobiste, przyjacielskie stosunki".

Następnie grupa B3

Kumoch przekazał, że po zakończeniu spotkania ze Steinmeierem prezydent Duda uda się do Rzeszowa na szczyt z prezydentami grupy B3 - Litwy, Łotwy i Estonii: Gitanasem Nausedą, Egilsem Levitsem oraz Alarem Karisem.

"Spotkania tej grupy są bardzo częste, ponieważ kraje te stanowią zwartą grupę przyjaciół Ukrainy w ramach Unii Europejskiej i NATO. Ostatnio prezydenci widzieli się w Brukseli, niewykluczone są kolejne spotkania"

- podkreślił prezydencki minister.

Jak zaznaczył "celem jest koordynacja polityki wszystkich czterech krajów w obliczu narastającego kryzysu i zmiany rosyjskiej taktyki w wojnie na Ukrainie".

Kilka dni temu Kumoch, pisząc na Twitterze o planowanym spotkaniu w Rzeszowie podkreślił, że przywódcy okażą solidarność z Ukrainą. Zaznaczył, że to "piękny gest solidarności naszych bałtyckich sojuszników".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Frank-Walter Steinmeier #Andrzej Duda #Ukraina