Według CBOS, luty 2025 roku przyniósł wzrost notowań rządu, widoczny zarówno we wzrastającym odsetku jego zwolenników jak i we wzroście pozytywnych ocen wyników jego prac. Jak podkreśla CBOS, stanowi to odwrócenie trendu obserwowanego w styczniowym badaniu. Równocześnie, nieznacznie wzrosło poparcie dla premiera Donalda Tuska oraz liczba osób popierających aktualną politykę gospodarczą rządu. "Nie zmieniło to jednak ogólnego układu ocen – we wszystkich wymiarach przeważają opinie negatywne" - czytamy.
Obecnie rząd premiera Tuska popiera 36 proc. badanych. Jednocześnie z 43 proc. do 39 proc. spadł odsetek przeciwników rządu. 21 proc. badanych ma obojętny stosunek do rządu. 3 proc. nie miało zdania.
Jak wskazuje CBOS, czynnikami najsilniej różnicującymi poparcie dla rządu są poglądy polityczne, w tym poparcie dla poszczególnych partii politycznych. Do zwolenników rządu zalicza się zdecydowana większość elektoratu Koalicji Obywatelskiej (91 proc.); poza wyborcami KO, rząd premiera Tusk cieszy się największym poparciem wśród elektoratu Lewicy (55 proc. badanych) i Trzeciej Drogi (50 proc. badanych). Największymi przeciwnikami obecnego gabinetu są zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (89 proc. badanych) oraz Konfederacji (82 proc. badanych).
W lutym poprawiły się notowania premiera Donalda Tuska, choć w mniejszym stopniu, niż notowania całego rządu. Obecnie 37 proc. respondentów (wzrost o 2 pkt proc.) jest zadowolonych z faktu sprawowania funkcji szefa rządu przez Tuska. 51 proc. badanych, spadek o 1 pkt proc. - jest z tego faktu niezadowolona. 12 proc. nie ma zdania.
Dobre zdanie o rezultatach prac rządu Donalda Tuska od początku jego działalności ma 36 proc. badanych, co stanowi wzrost o 4 pkt proc. względem styczniowego badania CBOS. 49 proc. badanych negatywnie ocenia jego działalność (spadek o 6 pkt proc.). 15 proc. osób nie ma określonej opinii na temat pracy rządu (wzrost o 2 pkt proc.).
Według 52 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc. względem stycznia) polityka obecnego rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej w kraju. Jednocześnie, do 37 proc. wzrosła liczba badanych pozytywnie oceniających perspektywy gospodarcze, co stanowi wzrost o 4 pkt proc. 11 proc. nie miało zdania.