Klub PiS nie poprze projektu Lewicy o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 - poinformował wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Przyznał zarazem, że powinny być dodatkowe zachęty do szczepień.
Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział dziś w rozmowie z dziennikarzami, że tego dnia spotyka się prezydium Komitetu Politycznego PiS. Spotkanie, jak mówił, poświęcone będzie "bieżącej sytuacji", zarówno wewnętrznym sprawom partii, jak i ogólnej sytuacji w tym temu, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.
Jak mówił, jednym z tematów będą także obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii, bo "wymaga to pewnych uzgodnień i zgody uczestników kierownictwa partii".
Wicemarszałek Sejmu został też zapytany, czy szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe. "Obowiązkowe to za dużo powiedziane, ale powinniśmy robić wszystko, żeby tych szczepień było jak najwięcej" - zaznaczył. Stąd ludzi powinno się zachęcać do szczepień, a "jeżeli zachęty nie pomogą, zachęcać również poprzez promowanie tych, którzy się zaszczepili".
Pytany, czy PiS poprze projekt Lewicy o obowiązkowych szczepieniach, odpowiedział: "Z pewnością nie poprzemy".
Terlecki przyznał także, że paszporty covidowe powinny być formą nagrody za to, że ktoś się zaszczepił, czyli np. dawać możliwości, których nie mają niezaszczepieni.
- Ale to kwestia szerokiej dyskusji, która jest przed nami, ale miejmy nadzieję, że ta czwarta fala pandemii opada
- mówił.
Lewica złożyła w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy ws. obowiązku szczepień przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Projekt zakłada także wyłączenie z lockdownu firm, w których wszyscy pracownicy są zaszczepieni.
Poselski projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, którego posłem sprawozdawcą jest wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, wprowadza m.in. obowiązek szczepień dla osób pełnoletnich, z wyłączeniem tych, które mają przeciwwskazania od lekarza ustalone przez ministra zdrowia, m.in. wykazujące silne reakcje alergiczne na składniki szczepionki; wyłączenie z lockdownu i ograniczeń tych zakładów pracy, w których pracownicy są zaszczepieni, a także powszechne stosowanie paszportu covidowego w miejscach użyteczności publicznej.