Zobacz jak PiS rozbroił Polskę – zajawia Platforma Obywatelska, publikując spot-odpowiedź na liczne materiały rządzących. Zarzucając porzucenie kontraktów ws. caracali czy systemu HIMARS, PO przekonuje, że w Polsce nie możemy czuć się bezpieczni. Są pierwsze komentarze – także ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości. Internet w śmiech!
Spot rozpoczyna sprawa caracali. „Najpierw Macierewicz unieważnił starannie przygotowane, kluczowe zamówienie na 50 śmigłowców wielozadaniowych Caracal. Dziś te śmigłowce chroniłyby polskie niebo” – mówi lektor.
Dalej pojawiają się incydenty z Przewodowa oraz spod Bydgoszczy. Według narracji incydenty, które nie miałyby miejsca, gdyby na wyposażeniu polskiej armii były… caracale.
Tymczasem internauci przypominają publikacje prasowe z grudnia 2017 roku. Europejskie media rozpisywały się wówczas o skandalu we francuskiej armii.
„Ponad połowa samolotów i helikopterów wojskowych nie może latać, bo ich naprawy kosztują zbyt drogo – poinformowało francuskie ministerstwo obrony. Szefowa tego resortu Florence Parly alarmuje, że uziemionych jest aż ponad trzy czwarte śmigłowców typu caracal. Przypomnijmy, że to właśnie caracale miała kupić Polska, zanim władze w Warszawie zerwały negocjacje offsetowe” – pisało przed sześcioma laty RMF24.pl.
W spocie odnotowane zostaje też naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce. W oszczerczym tonie przywołany jest cytat z posła Radosława Fogla, który mówi: „to nie jest amerykański film wojenny, gdzie wszystko jest jasne od A do Z”.
Autorzy spotu słowem nie wspominają jednak o wypowiedzi jednego z czołowych polityków PO Radosława Sikorskiego, który przed kilkoma dniami przekonywał na antenie TOK FM:
„jeżeli te helikoptery były w powietrzu po polskiej stronie przez 10 minut, no to było mnóstwo czasu, by je zestrzelić”.
Na spot reagują politycy Zjednoczonej Prawicy. Poseł Joanna Borowiak pokazała infografikę dot. posterunków policji i baz wojskowych:
„Co wpis to kompromitacja” – pisze Patryk Jaki:
Oskar Szafarowicz w nieco ponad minutę przekrojowo pokazuje politykę bezpieczeństwa w latach 2008-2015: