W południe liderzy ugrupowań opozycyjnych podpisali umowę koalicyjną, wskazując, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy na premiera będzie Donald Tusk. Umowy nie podpisała wchodząca w skład Nowej Lewicy partia Razem, która nie jest zadowolona z pominięcia jej postulatów w treści dokumentu.
Po około godzinie do mediów przedostały się informacje kto ma być kim w ewentualnym rządzie obecnej opozycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ustalenia (nie podano póki co kandydatów na ministrów).
Premier i wicepremierzy
W umowie wskazano, że kandydatem koalicji na premiera rządu jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera.
Marszałek Sejmu i wicemarszałkowie
Kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.
Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.
Marszałek Senatu i wicemarszałkowie
Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.