Kandydatem na premiera opozycyjnego obecnie bloku jest Donald Tusk, wicepremierami mają być Władysław Kosiniak-Kamysz i Krzysztof Gawkowski. Stanowiska marszałków Sejmu i Senatu mają być rotowane, z tym, że nie podano, kto w 2025 roku wymieni Małgorzatę Kidawę-Błońską.
W południe liderzy ugrupowań opozycyjnych podpisali umowę koalicyjną, wskazując, że kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Nowej Lewicy na premiera będzie Donald Tusk. Umowy nie podpisała wchodząca w skład Nowej Lewicy partia Razem, która nie jest zadowolona z pominięcia jej postulatów w treści dokumentu.
Po około godzinie do mediów przedostały się informacje kto ma być kim w ewentualnym rządzie obecnej opozycji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze ustalenia (nie podano póki co kandydatów na ministrów).
W umowie wskazano, że kandydatem koalicji na premiera rządu jest lider PO Donald Tusk. Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz jest kandydatem na pierwszego wicepremiera, zaś szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski na wicepremiera.
Kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2023 r. do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.
Koalicja Obywatelska wskaże dwóch, a PSL jednego wicemarszałka Sejmu na okres całej kadencji. Nowa Lewica wyznaczy jednego wicemarszałka Sejmu na okres od 13 listopada 2023 r. do dnia 13 listopada 2025 r., z kolei od dnia kolejnego funkcję tę ma pełnić osoba wskazana przez Polskę 2050.
Senator KO Małgorzata Kidawa-Błońska ma do 13 listopada 2025 pełnić funkcję marszałka Senatu, następnie zastąpić ją ma osoba wskazana przez Koalicję Obywatelską.
W przypadku prezydium Senatu, koalicja ma zgłosić czterech wicemarszałków, po jednym wskazanych przez KO, PSL, Polskę 2050 i Nową Lewicę.