Przypomnijmy, że urzędnicy podlegli Rafałowi Trzaskowskiemu, prezydentowi Warszawy, podjęli decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia. Miała ona zostać uargumentowana tym, że rzekomo istnieje "zagrożenie pirotechniczne i terrorystyczne".
Sprawdzanie jedzenia i wody
Policjant tłumaczył, że Blanka Bąkiewicz, córka Roberta Bąkiewicza, powinna zostać wylegitymowana za przerzucenie przez barierki na teren wyznaczony przez Służbę Ochrony Państwa rzeczy ze wsparciem dla protestujących. Miały one być sprawdzone przez SPKP (Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji).
Jesteśmy przy Miasteczku Gniewu - funkcjonariusze reżimu Tuska chcą wylegitymować @BlankaBakiewicz za dostarczenie swemu tacie i innym protestującym patriotom jedzenia i wody.
— Oskar Szafarowicz (@Szafarowicz2001) May 19, 2026
Dyktatura! pic.twitter.com/fhn4D85ANi
Najświeższe informacje z "Miasteczka Gniewu" Bąkiewicz przekazał na antenie Republiki w wieczornym programie "W Punkt".
- Nasze zgromadzenie arbitralnie rozwiązał Urząd Miasta. Teren tutaj wyłączono na cztery dni, choć premier Węgier przyjeżdża na jeden dzień. Jednocześnie przed Sejmem i w alejach Ujazdowskich jeżdżą samochody i chodzą ludzie. To znaczy, że tylko w tym miejscu, w którym się znajdujemy, jest niebezpieczeństwo zamachu, wybuchu bomb i aktów terrorów. To kpina, która budzi głęboki sprzeciw
- mówił.
- Przez pewien czas byliśmy tutaj głodzeni. Była decyzja, że mamy być odcięci od świata. Nie dostawaliśmy ani wody, ani jedzenia. Nie trwało to długo, ale gdyby utrzymała się taka sytuacja to oznaczałoby to tyle, że Donald Tusk po prostu postanowił nas tutaj wyczerpać z głodu - wskazał Bąkiewicz.
Dzisiejsze działania policjantów wzbudziły sprzeciw wielu komentatorów i nie tylko.
🔴 W państwie demokratycznym takie rzeczy są niedopuszczalne. Każdy ma prawo protestować.#MiasteczkoGniewu#RazemDlaPolskiiPolaków pic.twitter.com/vJrrun4tuH
— Piotr Duda (@DudaSolidarnosc) May 19, 2026
Policjanci, jak wam k. nie wstyd? Naprawdę uważacie, że warto tak się dawać używać za te ochłapy jakie wam rzuca Kierwa z Tuskiem? https://t.co/5yd9Ny0oAR
— Rafał A. Ziemkiewicz (@R_A_Ziemkiewicz) May 19, 2026