Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Krzysztof Czabański do odwołania? Zadecyduje Sejm

Sejmowa komisja kultury zajmie się wnioskiem o odwołanie przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. W jej składzie 17 na 30 członków to przedstawiciele obecnie rządzącej koalicji zawiązanej 13 grudnia. Ostateczne głosowanie w Sejmie ma się odbyć już w piątek.

Krzysztof Czabański
Krzysztof Czabański
Zbyszek Kaczmarek - Gazeta Polska

W myśl założeń projektu nowej ustawy medialnej proponowane jest rozszerzenie obecnych kompetencji KRRiT o: opracowanie krajowej bazy danych własności mediów; koordynację środków dotyczących usług medialnych spoza UE; prowadzenie monitoringu stanu pluralizmu mediów w Polsce. Jak zapowiada resort kultury, "KRRiT pozostanie regulatorem rynku mediów audiowizualnych i nie będzie rozszerzona na rynek prasy".

"W konsekwencji tych zmian Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r." - zapowiedziało MKiDN. Resort kultury proponuje, by rady nadzorcze mediów publicznych powoływane były wspólnie przez KRRiT i MKiDN. Resort wskazuje, że przyjęte założenia ustawy medialnej to odpowiedź na implementację Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA), który wszedł w życie 7 maja 2024 r.

Odwołanie przewodniczącego RMN w toku

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzy i zaopiniuje 10 października wniosek w sprawie odwołania członka Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej wniosek o jego odwołanie złożyli na początku tygodnia. Z uzasadnienia wynika, że Czabański miał złamać zakaz łączenia funkcji szefa RMN z uczestniczeniem "w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym".

Zarzut dotyczy faktu zasiadania przez Czabańskiego w Radzie Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, przez co - jak wskazano - "ma pośredni wpływ na działalność spółek zależnych, w tym Srebrnej sp. z.o.o. i Srebrnej-Media sp. z.o.o., a dalej na spółki Geranium, Forum SA, Słowo Niezależne i Telewizję Republika".

Ktoś z KO na miejsce Czabańskiego

Powołanie na miejsce Czabańskiego kandydata zgłoszonego przez koalicję 13 grudnia zmieni rozkład sił w Radzie Mediów Narodowych. Rada liczy pięć obecnie osób, z czego troje Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Piotr Babinetz związani są z PiS. Po odwołaniu Czabańskiego, obecna władza będzie miała możliwość kontrolowania prac RNM.

W środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że na miejsce Czabańskiego ma zostać zgłoszony poseł KO, wiceprzewodniczący klubu Wojciech Król. Król w rozmowie z PAP nie potwierdził jednak, że będzie kandydatem.

Dzisiaj nie jest możliwe, aby prezydent podpisał ustawę likwidującą Radę Mediów Narodowych. Korzystamy więc z narzędzi, które mamy

– powiedział wiceprzewodniczący sejmowej komisji kultury i wiceszef klubu KO Wojciech Król o wniosku KO ws. odwołania Czabańskiego.

Rozpatrzenie przez Sejm wniosku o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego zaplanowano na piątek 11 października.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Krzysztof Czabański #Rada mediów Narodowych #Sejm #media

st