Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Klaus Bachmann - niemiecki łącznik Tuska. "GP" o niemieckiej kasie w walizkach dla KLD

Klaus Bachmann pisze w niemieckich mediach w ostatnich tygodniach o możliwości wprowadzenia w Polsce przez Donalda Tuska stanu wyjątkowego, delegalizacji PiS czy działaniu metodami państwa policyjnego. Problem w tym, że Bachmann nie jest przypadkowym publicystą, a współpracownikiem Tuska od trzech dziesięcioleci – publicystą założonego przez niego „Przeglądu Politycznego”. O jego powiązaniach opowiedzieli "Gazecie Polskiej" byli działacze KLD. – Bachmann odgrywa w tym środowisku rolę niemieckiego doradcy, patrona i łącznika – mówi Krzysztof Wyszkowski, były działacz KLD. – Donald z kolegami dostawali z Niemiec kasę w walizkach i wymieniali całymi walizkami w kantorach na złotówki – ujawnia z kolei Radosław Huget, były przewodniczący KLD w Krakowie.

Klaus Bachmann
Klaus Bachmann
YouTube/phoenix - YouTube/phoenix

Klaus Bachmann, publicysta i bliski współpracownik Donalda Tuska, w niemieckich mediach snuje teorie o ewentualnym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w Polsce. O jego powiązaniach z Tuskiem i znaczeniu niemieckiego kapitału dla środowiska, z którego zrodziła się PO, opowiadają byli działacze KLD. "Bachmann odgrywa rolę niemieckiego doradcy" – mówi Krzysztof Wyszkowski. Czy to oznacza, że polska scena polityczna jest w dużym stopniu kierowana z Berlina?

W centrum tej opowieści znajduje się "Przegląd Polityczny", współzałożony przez Tuska, który miał być finansowany z nieoficjalnych niemieckich źródeł. Oraz pierwsza partia Tuska - Kongres Liberalno-Demokratyczny (KLD)

"Donald przyszedł zdenerwowany i mówi, że Boguś zapier...ł kasę" – opowiada Radosław Huget, sugerując na przykładzie zachowania jednego z działaczy KLD niejasności w zarządzaniu funduszami partii.

Jak wynika z relacji, środki finansowe przybywały w walizkach i były wymieniane na złotówki w kantorach.

Nie tylko "Przegląd Polityczny", ale także "Dialog" korzystały z hojności niemieckiego MSZ oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. W latach 1994–2005 "Dialog" otrzymał ponad 5 mln zł z niemieckiego MSZ. Jakie konsekwencje miały te wpłaty dla niezależności polskiej polityki?

Klaus Bachmann, który pojawił się w Polsce w końcu lat 80. jako korespondent, z czasem stał się ważną postacią na scenie medialnej i intelektualnej. "Cała sprawa nie powinna niepokoić polskich intelektualistów" – pisał Bachmann w kontekście polskich teczek Stasi, co może wskazywać na próbę bagatelizowania przez niego problemu lustracji.

W artykule Piotra Lisiewicza dla "Gazety Polskiej" czytelnik znajdzie fakty i szczegóły, które rzucają nowe światło na związki polityczne i finansowe między polskim środowiskiem liberalnym a Niemcami. Całość dostępna tylko na łamach świątecznego wydania tygodnika "Gazeta Polska"

Gazeta PolskaGazeta Polska / Gazeta Polska

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

#bezprawie Tuska

wg