Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Czym jest wolność? – rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku

Stołeczny Dom Spotkań z Historią z okazji rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 r. przygotował wydarzenia upamiętniające tamten dzień. Są to m.in. dyskusje i koncert, w których będzie można uczestniczyć on-line. Program zbudowano wokół pytań "Czym jest wolność? Czym jest wybór i wolność wyboru?".

Ulotka wyborcza Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu promująca Pawła Łączkowskiego do Sejmu oraz Ryszarda Ganowicza i Janusza Ziółkowskiego do Senatu
Ulotka wyborcza Komitetu Obywatelskiego w Poznaniu promująca Pawła Łączkowskiego do Sejmu oraz Ryszarda Ganowicza i Janusza Ziółkowskiego do Senatu

Z okazji rocznicy pokazany zostanie film "Niespodzianka ’89". Jest to dokumentalny zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników, niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku oraz o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

W programie obchodów będą również wywiady o wolności i działalności opozycyjnej kobiet w PRL, a także improwizowany koncert na żywo w Klubie Komediowym. Podczas niego wystąpią Maciej Chwała, Anna Iwanek, Mateusz Lewandowski i Marta Podobas. Ponadto przygotowana zostanie wystawa plenerowa "Niepokorne 1976-1989", którą można będzie oglądać od 6 do 28 czerwca na skwerze im. Ks. Jana Twardowskiego, na rogu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Bez kobiet nie byłoby opozycji. Były organizatorkami, redaktorkami, kolporterkami, łączniczkami, dbały o bezpieczeństwo ukrywających się, pracowały w podziemnych drukarniach i strajkowały. Gdyby nie one, dawny system by nie upadł.

– powiedziała Agnieszka Grzybek i Anna Czerwińska z Fundacji STER, kuratorki nowej wystawy plenerowej DSH.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na Facebooku. Szczegółowe informacje i cały program są na stronie Domu Spotkań z Historią.

 



Źródło: pap.pl

#4 czerwca 1989 #wybory #upamiętnienie #Solidarność #Dom Spotkań z Historią