Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

"Byłoby bardzo źle...". Szef PKW studzi zapędzy Kalisza i przypomina o autorytecie Sądu Najwyższego

- Byłoby to bardzo źle, gdyby organ administracji rządowej podejmował tego typu decyzje - przyznał przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak, pytany o słowa mec. Ryszarda Kalisza. W składzie Komisji narasta wyraźny spór.

Sędzia Sylwester Marciniak i mec. Ryszard Kalisz
Sędzia Sylwester Marciniak i mec. Ryszard Kalisz
fot. Maciej Łuczniewska/ fot. Zbyszek Kaczmarek - kolaż własny - am - niezalezna.pl

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła ubiegłoroczne sprawozdanie Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, iż największa opozycyjna partia może zostać pozbawiona trzyletniej subwencji na utrzymanie. Ta sięga kwoty ponad 75 mln zł.

Mimo, że ostatnie słowo w sprawie skuteczności uchwały ma Sąd Najwyższy, to jeden z członków PKW, mec. Ryszard Kalisz, już zapowiedział bezprawną furtkę.

- Jeśli w składzie rozpatrującym odwołanie PiS od decyzji PKW w sprawie nie przyjęcia sprawozdania partii będą znajdowali się sędziowie czy osoby powołane na sędziów SN po 2017 roku, to wtedy dla nas to są uchwały czy orzeczenia nieistniejące - oświadczył mec. Kalisz.

Powinien jednak mówić za siebie, bo niedługo później dla dziennikarzy wypowiedział się też przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak. Z jego wypowiedzi jasno wynika, że nie ma zamiaru rozróżniać orzeczeń sądowych.

- Subwencja jest tak długo wypłacana, dopóki SN nie oddali skargi. I tak więc, moim zdaniem, trzeba poczekać na rozstrzygnięcie SN w zakresie odrzucenia sprawozdanie przez PKW - ocenił.

Odnosząc się bezpośrednio do słów mec. Kalisza, przyznał:

"byłoby to bardzo źle, gdyby organ administracji rządowej podejmował tego typu decyzje".
W końcu sierpnia br. PKW odrzuciła już sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. Formalnie Sąd Najwyższy nie rozpoznał jeszcze skargi na sierpniową uchwałę PKW o odrzuceniu sprawozdania komitetu wyborczego PiS. Nie ma jeszcze terminu na rozpatrzenie tej skargi. Skuteczność uchwały oceni Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, w której zasiadają sędziowie, kłamliwie określani przez koalicję jako "neo-sędziowie".

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#subwencja PiS

am