"Pomimo posiadania europejskiego immunitetu, Bodnarowcy zdecydowali się go zatrzymać. To pokazuje, że dzisiejszy aparat państwa skupiony jest tylko i wyłącznie na siłowym stosowaniu represji wobec opozycji politycznej w sprawie, która nie ma ku temu podstaw" - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta, odnosząc się do wczorajszego zatrzymania posła Marcina Romanowskiego.
Około godziny 14 w poniedziałek do mieszkania posła Marcina Romanowskiego wtargnęły służby. Prokuratura wydała postanowienie o zatrzymaniu po piątkowym uchyleniu przez Sejm immunitetu posła RP. Z informacji, które przekazał pełnomocnik Marcina Romanowskiego, mecenas Bartosz Lewandowski wynika jasno, że zostało złamane również prawo międzynarodowe, ponieważ prokuratura nie zwróciła się do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy o uchylenie immunitetu, który przysługuje posłowi Romanowskiemu, jako członkowi ZP RE.
W odpowiedzi na bezprawne działania prokuratury pod wodzą Adama Bodnara, posłowie PiS i Suwerennej Polski zorganizowali konferencję prasową.
Konferencja prasowa PiS https://t.co/NNBiuwqLev
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 16, 2024
Jak zaznaczył na wstępie Sebastian Kaleta (SP) - "teraz zbierane są owoce bezprawnie, nielegalnie przejętego budynku, jaką jest Prokuratura Krajowa".
"Wczoraj został zatrzymany w mieszkaniu poseł Marcin Romanowski. Został wyprowadzony z mieszkania w sytuacji, gdzie w piątek - po decyzji Sejmu - stawił się w tym budynku, mimo że nie uznaje legalności działań tej prokuratury, wiedział, że będą podejmowali działania siłowe. Chciał wyjaśnić sprawę, w której prokuratura chce mu postawić zarzuty. W piątek natomiast prokuratorzy rozjechali się na weekend. O co chodzi? O pokazówkę"
– mówił polityk.
I tłumaczył dalej - "chodzi o pokazanie represji, pokazanie, że stosuje się aparat siły wobec przedstawicieli opozycji. Ta sprawa ma jednak wiele wątków związanych z bezprawnymi działaniami. Jest nim również fakt posiadania przez posła Romanowskiego immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy".
"Pomimo posiadania tego immunitetu, Bodnarowcy zdecydowali się go zatrzymać. To pokazuje, że dzisiejszy aparat państwa skupiony jest tylko i wyłącznie na siłowym stosowaniu represji wobec opozycji politycznej w sprawie, która nie ma ku temu podstaw"
– kontynuował Kaleta.
W jego ocenie - "okoliczności wczorajszego zatrzymania budzą dodatkowe wątpliwości, różne działania na miejscu, podejmowane przez służby pokazują, że Donald Tusk, Adam Bodnar, wysługują się aparatem siłowym naszego państwa, by realizować swą chorą żądzę zemsty".
💬 Poseł KP PiS @sjkaleta: Jesteśmy przed budynkiem Prokuratury Krajowej, budynkiem bardzo ważnym dla stabilności ustrojowej naszego państwa, ale nielegalnie, siłowo przyjętym przez bodnarowców w styczniu tego roku. Wczoraj został zatrzymany w mieszkaniu poseł Marcin Romanowski.… pic.twitter.com/u2NfLiaCeL
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) July 16, 2024
Głos zabrał również poseł PiS - Kazimierz Smoliński.
"Jako prawnik z wieloletnim doświadczeniem, muszę z przerażeniem stwierdzić, że pewne elementy neo-prokuratury przypominają te z lat 80. Bodnarowcy w zasadzie, jak lemingi, pod przywództwem Tusko-wodza, idą nad przepaść"
– wskazał polityk.
I jak dodał - "prowadzą nasze państwo, niestety, w kierunku państwa autorytarnego. To widać po działaniach - nie tylko w sferze prokuratury, gdzie jest łamane prawo krajowe, ale także międzynarodowe. Immunitet europejski niewątpliwie tutaj obowiązuje".