W dokumencie ukazane zostały sylwetki kilku opozycjonistów z lat 80. XX wieku, którzy po wprowadzeniu stanu wojennego zostali osadzeni w areszcie przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To tam, na terenie wciąż funkcjonującego więzienia, kręcono zdjęcia. Opowieści więźniów politycznych PRL uzupełniają wypowiedzi ich współpracowników z czasów działań opozycyjnych oraz mało znane materiały archiwalne.
Rakowiecka 37 to miejsce symboliczne – za murami tego więzienia po II wojnie komuniści przetrzymywali, katowali i mordowali żołnierzy oraz działaczy polskiego podziemia niepodległościowego. W 2017 r. na terenie aresztu powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, symbolicznie splatające tragiczne losy polskich bohaterów – ofiar represji komunistycznych.
Kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego staje się pretekstem do opowiedzenia o często nieznanych losach i postawach wielu osób, które szczególnie przyczyniły do wywalczenia naszej wolności. Oprócz prezentacji miejsca kaźni i prześladowań polskich bohaterów, jakim jest areszt przy Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie, film pokazuje postawy osób, które zapłaciły wysoką cenę za walkę o wolną Polskę
– podkreślił twórca filmu Arkadiusz Gołębiewski.
Instytut Pamięci Narodowej organizuje specjalny pokaz filmu dla młodzieży. Uczniowie szkół średnich będą mogli spotkać się z działaczami opozycji demokratycznej w PRL, którzy wezmą udział w debacie.
Swój udział zapowiedzieli m.in. Zofia Romaszewska, Czesław Bielecki, Andrzej Czuma, Piotr Łukasz Andrzejewski i Wiesław Johann. Na projekcji obecny będzie prezes IPN Jarosław Szarek.
Premiera odbędzie się w przeddzień 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w warszawskim kinie Atlantic, o godz. 12:40.
Źródło: ipn.gov.pl
#opozycja #Sildarność #Gołębiewski #premiera #film
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ