Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
,Piotr Nisztor,
19.01.2016 08:00

Gry wokół Europolgazu

Tygodnik „Wprost” ujawnił, że kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi Platforma Obywatelska chciała zrobić prezent rosyjskiemu Gazpromowi – państwowemu gigantowi na rynku wydobycia gazu

Tygodnik „Wprost” ujawnił, że kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi Platforma Obywatelska chciała zrobić prezent rosyjskiemu Gazpromowi – państwowemu gigantowi na rynku wydobycia gazu ziemnego. Miało nim być doprowadzenie do zrównania udziałów w Europolgazie (polsko-rosyjskiej spółce zarządzającej gazociągiem jamalskim), aby zarówno strona polska, jak i rosyjska miały po 50 proc. udziałów.

Takie działania są niekorzystne dla Polski i godzą w bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Obecnie państwowy koncern gazowy PGNiG przynajmniej teoretycznie kontroluje Europolgaz. Wszystko dlatego, że oprócz posiadanych 48 proc. udziałów w tej spółce, PGNiG w połowie 2015 r. przejął również kontrolę nad firmą Gas Trading, trzecim, najmniejszym udziałowcem (ma 4 proc. udziałów w polsko-rosyjskim przedsiębiorstwie). Wyjaśnienie gier prowadzonych wokół Europolgazu pod koniec rządów PO-PSL to dziś jeden z priorytetów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która bardzo wnikliwie bada tę sprawę.

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE