Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

OFF Radio Kraków przeprowadziło "wywiad" z nieżyjącą Szymborską. Ruszyła lawina po eksperymencie

Co o twórczości tegorocznej laureatki literackiej Nagrody Nobla Han Kang myśli Wisława Szymborska? W postawionym tak pytaniu nic niestosownego nie dostrzegła redakcja OFF Radia Kraków. Co więcej, w wyemitowanym wywiadzie pytania zadawała Emilia Nowak, która… nigdy nie istniała. Medialny eksperyment może szybko odbić się czkawką "radiowcom-pionierom".

Wybitna poetka Wisława Szymborska odeszła w 2012 roku
Wybitna poetka Wisława Szymborska odeszła w 2012 roku
Juan de Vojníkov, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons - kolaż własny - am - niezalezna.pl

Od 22 października ramówkę OFF Radio Kraków prowadzić będą trzy wykreowane przez sztuczną inteligencję postaci - 20 letnia Emilia, 22-letni Jakub oraz 23-letni Alex. Nadano im nazwiska, społeczne i zawodowe role.

Więcej o „eksperymencie” - jak określa redakcja - czytamy na stronie off.radiokrakow.pl:

„Nowe OFF Radio Kraków ma być kierowane do młodszego słuchacza w wieku 18 – 26 lat, pod tym kątem konstruowana jest już playlista. Pomysł, by w okresie przejściowym przeprowadzić eksperyment radiowy z użyciem narzędzi sztucznej inteligencji zrodził się przy okazji. To element naszego udziału w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój AI. Założyliśmy, że po 3 miesiącach zostanie przeprowadzona ewaluacja eksperymentu”.

Wynikiem takiego eksperymentu jest opublikowana pierwsza rozmowa/ symulacja rozmowy na temat tegorocznej noblistki literackiej, południowokoreańskiej pisarki Han Kang.

Wygenerowana przez AI Emilia „rozmawia” na ten temat z… Wisławą Szymborską, wybitną polską poetką, laureatką Nagrody Nobla, zmarłą jednak w 2012 roku.

Sztuczni prezenterzy w OFF Radio Kraków. Interwencja wiceszefa resortu cyfryzacji

Jak zaznaczył Standerski, sztuczna inteligencja zmienia reguły gry i należy wykorzystać tę zmianę technologiczną, ale "niektóre reguły powinny zostać niezmienne - takie jak wiarygodność informacji, zdrowe relacje społeczne czy działanie dla dobra ludzi".

"Oczywiście jesteśmy gotowi do rozmowy o wykorzystaniu AI, do wsparcia merytorycznego, ale zwróciłem się także do Radia Kraków z informacją o podstawowych założeniach rozporządzenia o sztucznej inteligencji i z prośbą o informację, czy wykorzystywana przez nich sztuczna inteligencja spełnia tam warunki godnej zaufania"

- powiedział wiceszef MC.

"Powinniśmy dbać o to, żeby te zmiany były z korzyścią dla nas, żeby sztuczna inteligencja była godna zaufania, żeby była pod nadzorem ludzi i przede wszystkim, żebyśmy jako społeczeństwo mogli na tym korzystać, a nie tworzyć kolejne podziały społeczne i grupy wykluczone" - przekazał.

„To groźny precedens”. Zwolniony dziennikarz przygotował petycję

Mateusz Demski to doświadczony dziennikarz, który współtworzył redakcję OFF Radia Kraków do początku września br. Od tego momentu - razem z kilkunastoma innymi dziennikarzami - stracił pracę.

W liście otwartym do Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Etyki Mediów pisze:

„Zdajemy sobie sprawę, że współczesne systemy i technologie AI stają się nieodłączną częścią codzienności, a także różnych profesji (w tym świata kultury i mediów). Stoimy jednak na stanowisku, że media – pomimo nowinek technicznych – tworzą ludzie. Że zaangażowane społecznie treści nie powinny powstawać bez zaangażowania ludzi”.

„Twierdzimy, że „eksperyment” ten godzi nie tylko w dziennikarki i dziennikarzy OFF-a, ale w całe nasze środowisko. Sprawa OFF Radia Kraków to ważne memento dla całej branży. To groźny precedens uderzający w nas wszystkich. To uchylenie furtki – a może wręcz – otwarcie bramy, do świata, w którym doświadczonych pracowników od lat związanych z sektorem medialnych oraz osób zatrudnionych w branżach kreatywnych zastąpią maszyny” - czytamy.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP, off.radiokrakow.pl, petycjeonline.com

#Wisława Szymborska

am