10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

W najnowszym numerze „GP”: Polski klucz do koronawirusa. Przełomowe odkrycie!

W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 25 marca) tematem numeru jest „polski klucz do koronawirusa” – czyli przełomowe odkrycie polskich chemików. Jak się okazuje, dzięki ich badaniom jesteśmy znacznie bliżej leku Covid-19.

mat. pas. Gazeta Polska

Jeżeli enzym [zawarty w koronawirusie] to jest zamek, to dorobiliśmy do niego klucz. Po pierwsze, nasze dokonanie to bardzo duży krok w stronę stworzenia testów diagnostycznych. Po drugie, to badania potrzebne do wykazania, że enzym jest niezwykle istotny z medycznego punktu widzenia. Po trzecie, dzięki rozpracowaniu go, można poszukiwać i testować odpowiednie leki. Wiemy, że zatrzymanie działania tego enzymu powoduje śmierć wirusa. Na 100 procent jest pewne: ten enzym jest kluczowy dla przeżycia wirusa SARS-CoV2”.
- mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej. Rozmawia Grzegorz Wszołek

Ponadto w numerze:

Artykuł Piotra Nisztora „Jak spekulanci zarabiają na kryzysie. Drożyzna w czasie pandemii”.

„Ceny niektórych podstawowych produktów dostępnych w sklepach rosną w zatrważającym tempie. W niektórych wpadkach są wyższe nawet o kilkaset procent niż jeszcze kilka tygodni temu! Przedsiębiorcy starają się tłumaczyć, że to efekt wzrostu kosztów spowodowany zagrożeniem koronawirusem”.
Czytamy w tekście.

Artykuł Tomasza Duklanowskiego „Grodzki – roztropny inaczej. W przypadku jego kolegi z nart podobne zachowanie zakończyło się tragedią”.

„Jako człowiek roztropny” marszałek Senatu Tomasz Grodzki pojechał do Włoch, kiedy GIS i MSZ odradzał podróżowanie do tego kraju. Potem poszedł do szpitala na izbę przyjęć. Podobnie zachował się naczelny pielęgniarz szpitala przy ul. Banacha w Warszawie, który chodził do pracy z koronawirusem przywleczonym z Włoch. Łączy ich nie tylko „roztropność”. Także to, że naczelny pielęgniarz był współpracownikiem Grodzkiego, razem jeździł z nim na narty i wspierał w walce „o wolność i demokrację w Polsce”.
- czytamy w tekście.

Artykuł Tomasza Łysiaka „Kościół w czasach zarazy – czyli modlitwa a epidemia”.

W polskich kościołach znowu zabrzmiała modlitwa, śpiewana w Rzeczypospolitej od wieków, gdy nadchodziły lata klęsk żywiołowych, zarazy lub wojen. „Suplikacje” zaczynające się od słów: „Święty Boże, Święty Mocny, Święty a Nieśmiertelny…” wypraszały, by Bóg ratował „od powietrza, głodu, ognia i wojny”, a także, w kolejnej strofie, „od nagłej i niespodziewanej śmierci”. To w tych słowach znajduje się klucz do zrozumienia stosunku wiernych i Kościoła do klęsk, w tym epidemii. Gdyż wyznaczają one linię refleksji, która łączy ciało z Duchem, Ducha stawiając na pierwszym miejscu.
- wyjaśnia Tomasz Łysiak.


Oraz analiza Tomasza Sakiewicza „Czarne łabędzie i siła polskiego dębu”.

„Świat wpada w głęboki kryzys ekonomiczny, kryzys mający wiele płaszczyzn i który nie skończy się wraz z pandemią koronawirusa. Jego skutki mogą doprowadzić do zaburzeń społecznych i politycznych, a wręcz wywołać zmiany geopolityczne w wielu regionach świata. Tego typu kryzys nie miał jeszcze miejsca w rozwiniętym świecie i jego zwalczanie będzie eksperymentem. Rządy podejmując decyzje, muszą przewidzieć nie tylko rozwój pandemii, lecz także nietypowe reakcje ludzi, przedsiębiorstw i rynków”.
- czytamy w analizie Tomasza Sakiewicza. 

Gazeta Polska - tygodnik niepodległego Polaka

Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.

 



Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska

#Gazeta Polska

redakcja