W Wilnie rozpoczął działalność Klub „Gazety Polskiej”, którego przewodniczącym został działacz mniejszości polskiej na Litwie oraz wydawca dziennika „Kurier Wileński” Zygmunt Klonowski, a jednym z członków potomek Adama Mickiewicza.
Pośród kilkunastu członków wileńskiego klubu „GP” znaleźli się m.in. nauczyciele, pracownicy fizyczni, ale również przedsiębiorcy oraz ludzie kultury. Jednym z członków nowo utworzonego klubu „GP” na Litwie został również potomek polskiego wieszcza Adama Mickiewicza – Roman Gorecki-Mickiewicz.
Wstępując do naszego stowarzyszenia, pan Gorecki-Mickiewicz kierował się chęcią pomocy w poprawie relacji Litwy i Polski oraz chęcią kultywowania kulturalnego dorobku Rzeczypospolitej
– zaznaczył w rozmowie z „Codzienną” szef klubu „GP” w Wilnie Zygmunt Klonowski.
Przewodniczący wileńskiego klubu „GP” zaznaczył, że poszukiwania sposobu na poruszenie palących kwestii dotyczących m.in. mniejszości polskiej na Litwie oraz przyciągnięcie różnych polskich stowarzyszeń w kraju trwały kilka lat.
Obserwując fenomen klubów „GP” i tego, że funkcjonują one jak rodzina połączona wspólnym celem, którym jest dobro Polski, postanowiliśmy założyć tego typu stowarzyszenie również u nas
– zaznacza Zygmunt Klonowski.
Mamy nadzieję, że działalność „GP” w Wilnie przyczyni się do poprawy stosunków pomiędzy Polską a Litwą. Zależy nam również na wzmocnieniu polskiej mniejszości mieszkającej na Litwie
– dodaje przewodniczący wileńskiego klubu „GP”.
W rozmowie z „Codzienną” wydawca „Kuriera Wileńskiego” podkreślił, że przez lata wspólnej historii narosło wiele kwestii, które powinny być pilnie rozwiązane. Chodzi zarówno o szkolnictwo polskie na Litwie, jak i finansowanie ze strony rządu w Wilnie organizacji polonijnych, mediów, teatrów czy zespołów tańca. Kwestią sporną jest również pisownia nazwisk w języku nie tylko litewskim, ale i polskim oraz samo używanie drugiego języka.
Kluby „Gazety Polskiej” są dobrowolnymi, nierejestrowanymi stowarzyszeniami działającymi w Polsce, a także poza jej granicami. Celem działalności klubów „GP” jest wspieranie aktywności społecznej przede wszystkim na szczeblu lokalnym, ale także ogólnokrajowym. Działalność klubów powinna być zgodna z ich linią programową. Linia ta wyraża się m.in. przez dbałość o interes narodowy, suwerenność państwa, krzewienie patriotyzmu, budowę państwa i społeczeństwa w oparciu o tradycyjne wartości wywodzące się z kultury chrześcijańskiej.