W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska” dostępnym w sprzedaży od środy 14 grudnia 2022 r. szczególnie polecamy wywiad Piotra Lisiewicza z ministrem Szymonem Szynkowskim vel Sękiem o tym, jak Rosja zbudowała agenturę w UE. Będzie też o rosyjskim łączniku europejskiej lewicy, oraz manipulacjach TVN-u, a także rozmowa z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy, bezpłatny okres próbny.
Od lat Moskwa budowała sieć wpływów wśród polityków, biznesmenów i dziennikarzy. Właśnie na czas takiego kryzysu. Dziś jest czas dyskontowania kosztów poniesionych na budowę tych wpływów, które Rosja teraz wykorzystuje. Polska również nie jest od tej agentury wolna.
- mówi „Gazecie Polskiej” Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich. Z Szymonem Szynkowskim vel Sękiem rozmawia Piotr Lisiewicz.
– Według mojej wiedzy – a interesuję się przebiegiem negocjacji między polskim rządem a Komisją Europejską – ostatnie propozycje, które przedstawił pan minister Szymon Szynkowski vel Sęk, zostały dobrze przyjęte. Według wszystkich znaków na niebie i ziemi jest szansa, aby zakończyć spór o KPO.
- mówi Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Z Januszem Wojciechowskim rozmawia Jacek Liziniewicz.
W ciągu zaledwie kilku dni ten sam dziennikarz TVN opublikował dwa materiały, mające uderzać w Antoniego Macierewicza – pierwszy za jego pracę przy podkomisji smoleńskiej, drugi – przy likwidacji WSI. W obu „demaskatorskich” newsach roi się jednak od manipulacji.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.
Jedną z coraz częstszych przyczyn zgonów wśród Polaków są samobójstwa, a coraz więcej osób leczy się z powodu problemów psychicznych. Ta sytuacja stworzyła również pole do nadużywania zwolnień lekarskich. Resort zdrowia wdraża reformę psychiatrii, dzięki której pacjenci otrzymają wsparcie na wczesnym etapie i w efekcie unikną hospitalizacji. Zmiany mają pomóc także lepiej rozpoznawać schorzenia.
- więcej w tekście Huberta Kowalskiego.
W pewnych mediach i kręgach politycznych zapanowała moda: jak sympatyk Rosji i Putina, to musi być z prawicy. Od Salviniego i Le Pen po Kaczyńskiego i Abascala. Tymczasem ludzi naprawdę bliskich Moskwie można znaleźć od dawna w mainstreamowych ugrupowaniach UE, i to na najwyższych stanowiskach, także na lewicy. Najlepszym tego przykładem jest Sergej Staniszew.
- więcej na ten temat w tekście Antoniego Rybczyńskiego.
Krzyże od wieków znaczyły miejsca pamięci po poległych bohaterach walk o niepodległość. Były znakami modlitwy i pamięci po zbrodniach dokonywanych przez kolejnych zaborców, okupantów czy fałszywych „wyzwolicieli”. Trzy krzyże upamiętniające zabitych w grudniu 1970 roku, zamordowanych przez milicję, wojsko oraz władze Polski Ludowej, stanęły w równą, 10. rocznicę „wydarzeń grudniowych” (jak nazwali je komuniści, chcąc zmiękczyć i rozmazać wymowę tych morderstw). Pomnik jest o tyle niezwykły, że został postawiony w czynie społecznym. Zbudowano go, byśmy nie zapomnieli.
- czytamy w tekście Tomasza Łysiaka.
Zieje ogniem. Dymem bucha. I księżniczkę w grocie trzyma. Każdy z nas zna legendę o Smoku Wawelskim. Tymczasem pierwowzór wielkiego gada spod grodu Kraka naprawdę istniał. Można z nim nawet stanąć oko w oko w Muzeum Ewolucji w Warszawie.
- więcej o kulisach cyfrowej rekonstrukcji słynnego gada w tekście Jacka Liziniewicza.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819