W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 3 listopada) szczególnie polecamy artykuł okładkowy red. Grzegorza Wierzchołowskiego „Ludzie z partii Tuska na liście płac Putina. Kto naprawdę zadaje się z Moskwą”. Będzie też o kulisach Ustawy o Obronie Ojczyzny, politycznej przyszłości PSL oraz serialu, o tym, dlaczego trzeba chronić dzieci przed „Squid Game”. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
Po niedawnym spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen z ust polityków PO posypały się oskarżenia wobec PiS o kontakty z partiami wspierającymi Moskwę. Jak sprawdziła „Gazeta Polska” – to jednak w dużej mierze politycy związani z Europejską Partią Ludową (EPP), której przewodzi Donald Tusk, wspierają interesy Rosji lub wręcz są na liście płac Kremla.
- ujawnia Grzegorz Wierzchołowski.
Polska będzie miała 300 tys. żołnierzy w czasie pokoju, z czego 50 tys. będą stanowiły Wojska Obrony Terytorialnej. Ogromne pieniądze zostaną przeznaczone na zakupy uzbrojenia, szkolenie rezerwistów, atrakcyjniejsze płace oraz cyberbezpieczeństwo. – W pięciomilionowej Finlandii w wojsku było w pewnym momencie 7 proc. obywateli. U nas, gdy kończyły się rządy PO i PSL, wskaźnik ten wynosił 0,27 proc. i był jednym z najniższych w Europie. A przecież wiemy, z kim graniczymy i kto może mieć wobec nas agresywne zamiary – mówi „Gazecie Polskiej” prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
- czytaj więcej w analizie Piotra Lisiewicza.
W Polskim Stronnictwie Ludowym trwają wybory w regionach. W większości z nich nie ma mowy o głębszych zmianach, a PSL zamierza kontynuować kurs wyznaczony w 2015 roku przez Władysława Kosiniaka-Kamysza. Na razie jednak partia dołuje w sondażach, a jedyne wzmocnienie, jakie przewiduje, to… Jarosław Gowin. To może już nie wystarczyć na prześlizgnięcie się przez próg wyborczy. Dlatego liderzy PSL walczą o start opozycji w dwóch blokach.
- więcej na ten temat w tekście Jacka Liziniewicza.
Mają być lekarstwem na jedną z największych przypadłości wymiaru sprawiedliwości, czyli przewlekłość. Chodzi o sędziów pokoju orzekających chociażby w sprawie przestępstw mniejszego kalibru, które stanowią znaczącą część postępowań w polskich sądach. W Kancelarii Prezydenta opracowano m.in. warunki stawiane kandydatom, a także sposób ich wyboru. – To jest projekt, który nie powinien wzbudzać politycznych kontrowersji – podkreślił w rozmowie z „GP” przewodniczący zespołu, prof. Piotr Kruszyński.
- czytamy w tekście Grzegorza Brońskiego.
Władze Rosji zamroziły oficjalne kontakty z NATO. Wcześniej Sojusz wyrzucił z rosyjskiego przedstawicielstwa przy swojej kwaterze głównej ośmiu szpiegów. – Stosunki między NATO i Rosją są obecnie w najgorszym punkcie od zakończenia zimnej wojny – przyznaje sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
- informuje Antoni Rybczyński.
To najpopularniejszy serial w historii Netfliksa. Od premiery obejrzało go już 142 mln widzów na świecie. Południowokoreański „Squid Game” jest niezły na wielu poziomach, również tym emocjonalnym. Nie ulega jednak wątpliwości, że powinniśmy chronić przed nim najmłodszych. Za dużo w nim krwi i trupów, które w połączeniu z logicznymi grami mogą oznaczać prosty przepis na młodzieńczą tragedię.
- więcej na temat zagrożeń związanych z serialem „Squid Game” w tekście Grzegorza Wszołka.
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.