Dziś mija dokładnie 195 lat od ukazania się na rynku pierwszego numeru „Gazety Polskiej”. Tytuł został powołany do życia w czasach, gdy nasz naród ciemiężyli zaborcy. Celem, jaki stawiało sobie pismo, była walka, aby społeczeństwo polskie nie zapomniało o swojej tożsamości. Minęły blisko dwa wieki, a wartości redakcji pozostały niezmienne.
Wolność, niezależność, patriotyzm, prawość i przywiązanie do tradycji – to jedne z głównych wartości, które od blisko dwóch wieków przyświecają redakcji „Gazety Polskiej”.
Dokładnie 195 lat temu – 1 grudnia 1826 r. – ukazał się pierwszy numer pisma. Jego współzałożycielami byli Maurycy Mochnacki, jeden z prekursorów polskiego romantyzmu, uczestnik i kronikarz powstania listopadowego, oraz Ksawery Bronikowski, działacz polityczny i publicysta, zwolennik polityki Hôtel Lambert. Na łamach „Gazety Polskiej” publikowali m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Bolesław Prus, Bolesław Lutomski, Jan Gadomski, Roman Dmowski.
– „Gazeta Polska” od zawsze odpowiadała na wielką potrzebę budzenia ducha narodu. Byli ludzie, którzy chcieli tego ducha budzić, i ludzie, którzy chcieli uczestniczyć w tym jako czytelnicy. Mimo upływu 195 lat w tej podstawowej potrzebie nic się nie zmieniło
– mówi red. naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Tomasz Sakiewicz.
– Pełnimy misję w bardzo różnych warunkach. Dziś one nie są tak trudne, bo dolegliwości, które sprawiają nam sądy, są niczym w porównaniu z tym, co musieli cierpieć nasi poprzednicy skazywani na więzienie w XIX w. Jedno pozostaje niezmienne. Jest to służba wolnej Polsce – zaznacza red. Sakiewicz.