W najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”, dostępnym w sprzedaży od środy 18 października 2023 r., szczególnie polecamy powyborcze analizy Piotra Lisiewicza, Krzysztofa Wołodźki oraz podsumowanie wyników wyborów opracowane przez Jacka Liziniewicza i Huberta Kowalskiego. Będzie też o szczegółach paktu Pakt Tusk-Banaś-Konfederacja oraz o kulisach radomskiej afery Platformy. Z kolei w swojej analizie Piotr Grochmalski pisze o niemieckim korumpowaniu Ukrainy. „Gazeta Polska” - tygodnik niepodległego Polaka. Zamów wygodną prenumeratę cyfrową.
Prawo i Sprawiedliwość jako pierwsza partia po 1989 roku po raz trzeci z rzędu zwyciężyło wybory parlamentarne. Teraz przed Jarosławem Kaczyńskim gra o to, by skonstruować rząd i zapewnić mu stabilną większość. To misja trudna, ale nie niemożliwa…
Na początku czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W Polsce do urn pójdziemy zapewne 9 czerwca. – Grupa trzymająca władzę w UE jest w stanie sporej nerwowości, żeby nie powiedzieć paniki, bo boi się, że układ sił się zmieni. Sondaże pokazują, że prawa strona się wzmocni, natomiast spadki dotyczyć będą liberałów, socjalistów i zielonych – mówi „Gazecie Polskiej” prof. Ryszard Legutko z PiS, współprzewodniczący grupy Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy w Parlamencie Europejskim. Na czele partii, której frakcją w PE kieruje Legutko, stoi premier Włoch Giorgia Meloni. Według ostrożnych prognoz, zdobędzie ona 20–30 mandatów więcej.
Leszek Balcerowicz ma nowy plan, a Krystyna Janda mówi, że „przywracanie normalności” będzie bolesne dla społeczeństwa. Do tego „opiłowywanie katolików”, a tak naprawdę wszystkich, którzy nie chcą, żeby radykalna obyczajowo lewica meblowała głowy w polskich instytucjach. Gdyby totalniacy mieli dojść do władzy w szerokiej koalicji, powyborcze poczucie radości dla wielu ich okolicznościowych wyborców szybko zamieniłoby się w mocnego kaca.
Pakt Tusk-Banaś-Konfederacja. Największa afera od czasów Rywina. Taśmy Banasia demaskują Tuska
Latem 2023 roku prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś spotkał się z wysłannikiem Donalda Tuska – warszawskim prawnikiem Markiem Chmajem, znanym m.in. z działalności w Fundacji Otwarty Dialog i z obrony przywilejów esbeków. Jak słyszymy na opublikowanych przez TVP Info nagraniach, Banaś wspólnie z Chmajem omawiali układ Tuska z Konfederacją, aby uderzyć w rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Politycy Platformy Obywatelskiej, były prezes spółdzielni mieszkaniowej, komornik sądowy – a w tle łapówki i ustawiony przetarg. Taśmy ujawnione przez portal Niezalezna.pl wywołały polityczną burzę. Po publikacjach portalu na ten temat prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom zamieszanym w proceder, w tym radnej PO.
Obsesje imperialne Niemców znów stają się niebezpieczne dla Europy i Polski. Znowu marzy im się „porządek wielkoobszarowy”. Byli przekonani, iż szybkie zwycięstwo Rosji nad Ukrainą stworzy dla nich historyczną szansę radykalnego przeorania Europy i narzucenia jej nowej rzeczywistości geopolitycznej. Jej zarys przedstawił Putin jesienią 2021 roku w swoim ultimatum skierowanym głównie do USA. Jego istotą było oddanie na łup Rosji i Niemiec wszystkich państw Europy Środkowej, które zostały przyjęte do NATO po zakończeniu zimnej wojny. Oznaczałoby to w praktyce upadek samego Sojuszu i wypchnięcie Stanów Zjednoczonych ze Starego Kontynentu. Berlin doznał jednak szoku. Ukraina nie została pokonana. A ogromną, przełomową rolę w jej wsparciu odegrała Polska, co zbudowało strategiczną oś Warszawy z Waszyngtonem. Sypała się cała europejska architektura bezpieczeństwa, a nasz region urósł do rangi nowego ośrodka kontynentalnej potęgi.
Wybuch wojny Izraela z Hamasem to rzeczywiście prawdziwy urodzinowy prezent dla Władimira Putina. Nie dość, że ten konflikt może podbić ceny ropy (więc dać więcej wpływów do budżetu Rosji), to odciąga uwagę świata, a przede wszystkim USA, od wojny na Ukrainie. Nikt, kto śledzi politykę Moskwy na Bliskim Wschodzie, nie powinien być zaskoczony.
Żyjemy w czasach, w których słowo zostało odklejone od czynu. Nauczono nowe pokolenia tego, iż nie ma ono znaczenia, jest pustą formułą, nie niesie ze sobą sensów i zobowiązań. Odszedł już świat, w którym danie słowa znaczyło tyle, iż czasem umierano, by go nie złamać. Świetlistym przykładem wierności danemu słowu był depozytariusz polskiego honoru, książę Józef Poniatowski. Pepi zginął w nurtach Elstery 210 lat temu, 19 października 1813 roku…
Niewiele jest obrazów, które tak wryły się w polską kulturę jak „Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego. Płótno, które dziś wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie, to nadal pakiet obowiązkowy dla każdego miłośnika malarstwa. Obraz znać warto, bo o zimę coraz trudniej, a spotkanie stadka kuropatw na śniegu staje się niemożliwością.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819