Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

​Wspaniały jubileusz. 190 lat temu ukazał się pierwszy numer „Gazety Polskiej”

190 lat temu w gronie polskich romantyków zaświtała myśl, by wydawać gazetę codzienną.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
190 lat temu w gronie polskich romantyków zaświtała myśl, by wydawać gazetę codzienną. Pismo to nazwano „Gazetą Polską”, a jednym z jej redaktorów został Maurycy Mochnacki. 

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” ukazał się w Warszawie 1 grudnia 1826 roku. Miała zaledwie cztery strony, na których codziennie przekazywała informacje z kraju i ze świata. Była dosyć droga. Mimo to od samego początku zyskała liczne grono wiernych odbiorców, co gwarantowało jej przetrwanie na niełatwym rynku w trudnych czasach zaborów.

W artykule redakcyjnym pierwszego numeru „Gazety Polskiej” autorzy pisali: 

W ogólności życzeniem jest redakcji, aby „Gazeta Polska” bawić mogła czytelników rozmaitością doniesień o ważniejszych zdarzeniach w stolicy i na prowincji, aby zyskała zaletę wiernego zbioru materiałów do historii społecznej i aby umieszczane w niej wiadomości miały rzeczywisty pożytek na celu”. „Za śmiały bez wątpienia zamiar, gdyby redakcja na własnych tylko siłach polegać chciała; lecz w tem przekonaniu, że pomoc światłych rodaków przyczynić się zechce do utrzymania pisma, którego koszta naymniej sześciuset prenumeratorów wymagają, z zaufaniem przystępuje do dzieła poświęconego dobru pospolitemu.


Założycielem gazety był Tomasz Gębka, któremu do współpracy udało się namówić tak wybitnych publicystów jak Ksawery Bronikowski, Maurycy Mochnacki czy Jan Nepomucen Janowski

„Gazeta Polska” ukazywała się pierwotnie w latach 1826-1907. Gdy jej redaktorem był Bronikowski, a współredagował ją Mochnacki, „GP” stała się trybuną romantyków w ich sporze z klasykami. Dział literacki gazety redagował w latach 1859-1862 Józef Ignacy Kraszewski, w latach 1860-1864 współpracował z nią m.in. inżynier i wynalazca Stanisław Janicki, a w okresie 1873-1882 wielki pisarz Henryk Sienkiewicz. Właśnie w tym roku mija 100 lat od śmierci tego wieloletniego redaktora „Gazety Polskiej”, dlatego w tym numerze „GP” omówiona jest jego twórczość i związki z pismem.

W latach 1929-1939 „Gazeta Polska” ukazywała się jako dziennik informacyjno-polityczny o orientacji sanacyjnej. Redaktorem naczelnym do 1931 r. był założyciel tytułu Adam Koc, następnie do 1938 r. funkcję tę sprawował Bogusław Miedziński, a potem Mieczysław Starzyński. Do zespołu redakcyjnego i grona współpracowników należeli m.in.: Tadeusz Hiż, Ignacy Matuszewski, Marek Radzewicz, Kazimierz Smogorzewski, Jan A. Szczepański, Stanisław Wasylewski, Konrad Wrzos, Witold Ipohorski-Lenkiewicz, Zdzisław Stahl, Irena Obarska, Juliusz Kaden-Bandrowski, Kazimierz Wierzyński i Antoni Czyżewicz.

Na stronie internetowej gazetapolska.pl można przeglądać archiwum „Gazet Polskich” – i tych z wieku XIX, i z okresu międzywojennego (specjalna wystawa jest dostępna w redakcji). Kliknij tutaj: Archiwum starych wydań „Gazety Polskiej”

Z okazji jubileuszu we współpracy Stefy Wolnego Słowa i Poczty Polskiej powstała okolicznościowa kartka pocztowa, która zostanie dołączona wraz z nadchodzącym wydaniem tygodnika „Gazeta Polska”.

 



Źródło: niezalezna.pl

#190 lat #jubileusz #Gazeta Polska

plk