Firmy "Mesko S.A.", Mo-BRUK SA, Wiatrowy Sad, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" oraz Fundacja Solidarności Międzynarodowej zostały laureatami konkursu Polski Przedsiębiorca 2021 "Gazety Polskiej Codziennie". Wybierano eksportera, innowatora, lidera przemysłu, reprezentanta małych i średnich przedsiębiorstw oraz filantropa. Transmisja z wydarzenia w piątek o godzinie 19:00 na portalu Niezalezna.pl.
Zgodnie z regulaminem Konkursu, w wyniku głosowania członków Kapituły Konkursu wyłoniono ostatecznych finalistów w każdej z pięciu kategorii. Podsumowując dzisiejsze obrady i głosy oddane online przez wybranych członków jury, decyzją Kapituły Konkursu „Polski Przedsiębiorca 2021 Gazety Polskiej Codziennie” laureatami VII edycji Konkursu
zostali:
W poszczególnych kategoriach nominowani byli także: Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Spółka z o.o. Sp.K ("Eksporter"), Centrum Słuchu i Mowy Sp. z o.o. oraz Grupa InCore Sp. z o.o. ("Innowator"), PKN Orlen i P.P. "Porty Lotnicze" ("Lider przemysłu"), fotelik.info (MŚP), Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska, Arche S.A. i Forum Hospicjów Polskich ("Filantrop").
Elżbieta Śreniawska - Mesko S.A.
Polski Przedsiębiorca 2021 GPC: Eksporter
MESKO S.A., z siedzibą w Skarżysku - Kamiennej, jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej. Podstawowy zakres działania obejmuje produkcję na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Produkty firmy używane są przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju. Przedsiębiorstwo jest także uznanym dostawcą wyrobów dla wojsk NATO. MESKO S.A. dysponuje nowoczesną technologią produkcji rakiet i amunicji, w tym podkalibrowej oraz najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych. MESKO S.A. to firma z prawie stuletnim doświadczeniem produkcyjnym. Działalność rozpoczęła w 1924 r. jako Państwowa Fabryka Amunicji.
Prezes Elżbieta Śreniawska jest absolwentką Wydziału Przemysłu Akademii Ekonomicznej w Katowicach, wieloletnim wykładowcą akademickim z zakresu rachunkowości finansowej i zarządczej, analiz ekonomicznych, ekonomiki transportu oraz organizacji i zarządzania
Stanisław Wojtera - Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”
Polski Przedsiębiorca 2021 GPC: Innowator
Zarządzający Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera objął stery lidera polskiej infrastruktury lotniczej w najtrudniejszym w historii światowego lotnictwa momencie – w szczycie pandemii koronawirusa COVID-19. Dzięki wprowadzeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań kierowana przez Wojterę organizacja nie tylko sprawnie funkcjonowała i zapewniała bezpieczeństwo podróżnym, ale udało jej się też przejść okres pandemii bez redukcji zatrudnienia. Dzięki temu Lotnisko Chopina było jednym z nielicznych dużych lotnisk, które podczas dynamicznej odbudowy ruchu lotniczego w tym roku nie powodowało opóźnień spowodowanych brakami kadrowymi.
Prezes PPL jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, ma także dyplom studiów Master of Business Administration. Od wielu lat jest uznanym ekspertem i wykładowcą akademickim. Ponadto pełnił funkcje kierownicze m.in. w grupie PKO BP, PHO i PZL-Świdnik. Z branżą lotniczą związany od 2013 r. Przed objęciem stanowiska Prezesa PPL Stanisław Wojtera pełnił funkcję pełnomocnika zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego ds. infrastruktury Lotniska Chopina.
Dr Henryk Siodmok - Mo-BRUK SA
Polski Przedsiębiorca 2021 GPC: Lider przemysłu
Firma Mo-BRUK jest liderem branży przetwarzania przemysłowych odpadów niebezpiecznych w Polsce. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów spółka jest w stanie zutylizować bezodpadowo zdecydowaną większość rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w naszym kraju.
Spółką kieruje Henryk Siodmok, doktor nauk ekonomicznych, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (kierunku Ekonomia i Organizacja Handlu Zagranicznego) oraz studiów MBA ISEAD w Fontainebleau. Prezes Siodmok jest ekspertem Centrum im. Adama Smith’a, współautorem i autorem publikacji ekonomicznych, w szczególności z zakresu przedsiębiorczości, kwestii reform podatkowych i wspólnych obszarów walutowych.
Grażyna Wiatr - Wiatrowy Sad
Polski Przedsiębiorca 2021 GPC: Reprezentant MŚP
Wiatrowy Sad to firma rodzinna zajmująca się tłoczeniem soków na zimno z owoców, warzyw i ziół. Do wytwarzania soków wykorzystywany jest wysokiej jakości naturalny surowiec z własnych i lokalnych upraw. Gospodarstwo sadownicze Grażyny Wiatr położone jest w pobliżu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrogi, w gminie Dmosin.
Grażyna Wiatr za swoją działalność została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową Zasłużony dla Rolnictwa, a także Orłem Polskiego Rolnictwa 2019.
Rafał Dzięciołowski - Fundacja Solidarności Międzynarodowej
Polski Przedsiębiorca 2021 GPC: Filantrop
Fundacja Solidarności Międzynarodowej, będąca fundacją Skarbu Państwa, została powołana w 1997 r. z inicjatywy Prezydenta RP, który sprawuje nad nią patronat honorowy. W pierwszych latach istnienia koncentrowała się na udzielaniu pomocy krajom przechodzącym transformację rynkową: Ukrainie, Mołdawii, Kazachstanowi i Gruzji. Obecnie Fundacja prowadzi działania w zakresie współpracy rozwojowej, międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na wspieranie przemian demokratycznych, rozwoju społeczeństw obywatelskich i lokalnej demokracji. Stara się też przekazywać polskie doświadczenia transformacji gospodarczej i ustrojowej.
Prezesem Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej jest Rafał Dzięciołowski, dziennikarz, komentator polityczny, zajmujący się zagadnieniami transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, Federacji Młodzieży Walczącej, był kolporterem wydawnictw podziemnych. Od 1996 r. działa na rzecz Polaków na Wschodzie.
Joanna Kurpiewska - fotelik.info
Wyróżnienie redakcji Gazety Polskiej Codziennie
Założona przez Joannę Kurpiewską firma fotelik.info to sieć sklepów specjalistycznych z fotelikami samochodowymi dla dzieci, a także portal edukacyjny dla rodziców oraz dział naukowy prowadzący ekspertyzy wypadków drogowych z udziałem dzieci. Celem i misją fotelik.info jest zapewnienie najwyższego bezpieczeństwa dzieciom przewożonym w samochodach, a także kobietom w ciąży oraz dążenie do zmiany świadomości i praktyki w tych dziedzinach w szerokich kręgach społecznych.
Kapituła Konkursu
1. Partner Główny: PKO Bank Polski
2. Partnerzy instytucjonalni: Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Staszica
3. Reprezentanci Redakcji „Gazeta Polska Codziennie”: Tomasz Sakiewicz – Redaktor Naczelny, Beata Dróżdż – Prezes Zarządu
4. Przedstawiciele biznesu, nauki, przemysłu, gospodarki, eksperci, liderzy opinii: Agencja Rozwoju Przemysłu, Filarybiznesu.pl, Centrum im. Adama Smitha, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Instytut Jagielloński, AM Art-Media Agencja PR, Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego, Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa.