Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
,Piotr Nisztor,
25.04.2020 12:18

Wyzwanie dla ministra klimatu

Firmy przemysłowe (m.in. koksownie) apelują do Michała Kurtyki, ministra klimatu, o pomoc w kwestii rozliczeń z uprawnień do emisji CO2. Zgodnie z prawem podmioty te są zobowiązane do nabycia odpowiedniej liczby jednostek, które następnie są umarzane. To często koszty liczone nawet w milionach złotych.

Problem w tym, że w sytuacji epidemii koronawirusa dla wielu firm wydatki z tego tytułu (obowiązek dotyczy wykupu jednostek za 2019 r.) mogą oznaczać poważne problemy finansowe, z bankructwem włącznie. Stąd resort klimatu powinien się zastanowić, czy istnieje jakakolwiek możliwość pomocy takim przedsiębiorcom. Tym bardziej że firmy te w razie bankructwa będą musiały zwolnić tysiące osób, którym – np. na Śląsku – trudno będzie znaleźć nową pracę. Tymczasem to właśnie firmy przemysłowe powinny być kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE