Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Zwiększamy możliwości i instrumenty ochrony zwierząt

Uchwalona przez Sejm pod koniec stycznia ustawa zaostrzająca przepisy dotyczące m.in. znęcania się nad zwierzętami wprowadza katalog rozwiązań rozszerzających możliwości i instrumenty państwa w zakresie ochrony zwierząt – powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

JACLOU-DL

Wśród najważniejszych elementów nowych przepisów wiceminister wymienił: wprowadzenie obligatoryjnego orzekania nawiązki przez sądy w wysokości od 1 tys. do 100 tys. Dotychczas sąd mógł, ale nie musiał, orzec nawiązkę w granicach od 500 zł do 100 tys. "W praktyce nawiązki orzekane są rzadko, a jeżeli są, niskiej" – ocenił Jaki.

Wiceminister przypomniał, że nawiązki mają być przeznaczane dla organizacji, które zajmują się ochroną zwierząt.

"W naszej ocenie może to spowodować, że dzięki tym przepisom do organizacji trafią znaczne środki, co spowoduje realne, efektywniejsze zwiększenie ochrony na zwierzętami"

– wskazał.

Jaki zaznaczył, że regulacja przewiduje zwiększenie kar za zabijanie zwierząt. Za zabijanie, uśmiercanie lub znęcanie się nad zwierzętami grozić będą 3, a nie 2 lata pozbawienia wolności; za czyny te dokonane ze szczególnym okrucieństwem górna granica kary wyniesie 5, a nie 3 lata.

"Zbyt często się zdarza, ze osoby, które bestialsko traktują zwierzęta, dostają kary, które w poczuciu społecznym odbiegają od zasady sprawiedliwości. Są to często kary niedotkliwe, w zawieszeniu"

– mówił wiceminister.

Ustawa wprowadza zmianę dotyczącą zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami.

Orzeczenie takiego zakazu pozostanie fakultatywne przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem – stanie się obligatoryjne. Zakaz ten ma być jednak stosowany jedynie, gdy sprawca popełnił przestępstwo w związku z wykonywaniem tego typu zawodów.

Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie zwierząt oraz w kodeksie karnym 26 stycznia. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#ochrona zwierząt

redakcja