Wielu pacjentów poddawanych leczeniu onkologicznemu często wskazuje na częste występowanie zmian skórnych, które okazują się szczególnie dotkliwe. Specjaliści przypominają, że nie wolno ich lekceważyć, lecz należy uważnie je monitorować, a w razie potrzeby również leczyć.
Jak się okazuje ich powstawanie można łagodzić i ograniczać ich rozwój prostymi środkami.
Niezależnie od tego, jakie pacjenci dostają leczenie onkologiczne - czy jest to radioterapia, chemioterapia, leczenie celowane czy immunoterapia - w praktyce wiąże się z nim cała plejada różnych możliwych działań niepożądanych, w tym m.in. dotyczących przydatków skóry (włosów, paznokci), śluzówek, a także generalnie całej skóry. Ankieta przeprowadzona w Centrum Onkologii wykazała, że 70 proc. pacjentów doświadcza jakiejś formy niepożądanych działań dermatologicznych, niezależnie od rodzaju leczenia, jakie otrzymują.
- tłumaczy dr Monika Słowińska z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Lekarka apeluje do wszystkich pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich, aby nie czerpali informacji na ten temat jedynie z internetu, lecz zwracali się z prośba o profesjonalne wsparcie i edukację w tym zakresie przede wszystkim do specjalistów, a więc do lekarzy (onkologów i dermatologów) oraz do specjalnie wykwalifikowanych pielęgniarek onkologicznych.
Zlekceważenie pierwszych objawów powikłań skórnych wynikających z leczenia onkologicznego i niepodjęcie adekwatnych działań profilaktycznych lub leczniczych może mieć niestety dotkliwe konsekwencje, np. wdanie się groźnych infekcji bakteryjnych, powstanie trudno gojących się przewlekłych ran, silne dolegliwości bólowe itd. Może to skutkować nie tylko istotnym obniżeniem jakości życia chorego, lecz również koniecznością modyfikacji czy nawet przerwania leczenia przeciwnowotworowego.
Najczęściej pacjenci onkologiczni skarżą się na suchość i świąd skóry. Inne dość często występujące objawy to: zaczerwienienie skóry, różnego rodzaju wykwity na skórze, np. trądzikopodobne, a także wysypki. Część pacjentów zgłasza też nadwrażliwość na promieniowanie UV i światło.
- wylicza dr Monika Słowińska.
To nie wszystkie powikłania i zmiany skórne, które dotykają pacjentów poddawanych leczeniu onkologicznemu. W trakcie terapii mogą wystąpić także:
Niepożądane efekty dermatologiczne towarzyszące terapii onkologicznej mają najczęściej przejściowy i umiarkowany charakter. Ponadto, można je łagodzić i hamować za pomocą wielu prostych środków.
Podstawowe zasady profilaktyki zalecane przez specjalistów:
Wymienione wyżej sposoby mogą okazać się niewystarczające, dlatego w przypadku stwierdzenia poważniejszych dolegliwości i powikłań skórnych należy skorzystać z profesjonalnej pomocy – lekarza, pielęgniarki lub farmaceuty. Do ich pokonania konieczne może się okazać zastosowanie różnego rodzaju leków (działających miejscowo lub ogólnoustrojowo): począwszy od glikokortykosteroidów, a na antybiotykach skończywszy.