Wbrew powszechnej opinii kolejki do lekarza nie są największym problemem, z którym na co dzień zmaga się wielu pacjentów. Równie uciążliwe jest blokowanie miejsca w kolejce do lekarza. Czy zmiana terminu wizyty i lekarza jest możliwa? Sprawdź, kiedy trzeba ją odwołać. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) apeluje, aby pacjenci, którzy nie mogą stawić się na umówioną wizytę u lekarza, ją odwołali, zamiast blokować termin. Tylko w pierwszej połowie tego roku swojej umówionej wizyty u lekarza nie odwołało 457 tys. osób – na wizytę jednak nikt z tej grupy się nie zgłosił.
Według danych NFZ, w pierwszej połowie tego roku ponad 457 tys. osób nie pojawiło się na umówionych wizytach. Fundusz sprawdzał przyjęcia dotyczące świadczeń z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie.
Porównując dane NFZ dotyczące nieodwołanych wizyt w czterech obszarach udzielanych świadczeń (endokrynologia, kardiologia, onkologia oraz ortopedia i traumatologia narządu ruchu), liczba nieodwołanych wizyt w pierwszym półroczu 2023 roku zmniejszyła się o około 3 tysiące w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Rzeczniczka uważa, że wynika to z edukacji pacjentów oraz przygotowania placówek medycznych do ułatwienia kontaktu z pacjentem w celu odwołania wizyty.
NFZ prowadzi kampanię „Odwołuję, nie blokuję”, która ma na celu zwrócenie uwagi na problem niestawiania się pacjentów na umówione wizyty lekarskie bez wcześniejszego odwołania. Od listopada 2019 roku NFZ wysyła do pacjentów SMS-y przypominające o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Pacjent otrzymuje również numer telefonu, pod który może zadzwonić w celu odwołania wizyty.
Każdego miesiąca NFZ wysyła około 800 tysięcy takich wiadomości SMS.