10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Wiesz co jesz? Niezdrowa dieta wpływa na zaburzenia psychiczne w przyszłości

Niezdrowy sposób żywienia ma związek nie tylko z podwyższonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, lecz także z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia psychicznego, w tym depresji i stanów lękowych. To wnioski z przeglądu dostępnej literatury naukowej, opublikowanego w czasopiśmie „Nutrients”. Ostatnie badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu George Mason w Fairfax (Wirginia, USA), potwierdzają istotny wpływ diety na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Wpływ jedzenia na zdrowie
Wpływ jedzenia na zdrowie
Caleb Oquendo - pexels.com
  • Dieta bogata w słodzone cukrem napoje oraz przetworzone jedzenie zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz ryzyko wystąpienia depresji i innych zaburzeń psychicznych.
  • Dieta dobrej jakości jest natomiast korzystna dla zdrowia psychicznego.
  • Osoby stosujące dietę śródziemnomorską są znacznie mniej narażone na depresję, stany lękowe i inne zaburzenia psychiczne.
  • Wyższe ryzyko cukrzycy typu 2 i zaburzeń psychicznych może też mieć związek z niedoborami takich składników odżywczych, jak witamina D, witaminy z grupy B, cynk, chrom, magnez oraz selen.

Badanie jednoznacznie potwierdza, że zdrowa dieta, bogata w pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce, orzechy, a jednocześnie uboga w czerwone mięso oraz przetworzone produkty, związana jest z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Te wnioski wspierane są m.in. przez badanie z 2001 roku przeprowadzone przez Harvard School of Public Health w Bostonie (USA), w ramach którego przeanalizowano dane aż 200 tysięcy osób.

Zdrowa dieta to podstawa

Kolejne chińskie badanie z 2018 roku wykazało, że spożycie większych ilości białka roślinnego może być związane z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Z kolei dieta obfitująca w słodzone napoje i przetworzone jedzenie związana jest z podwyższonym ryzykiem wystąpienia tego schorzenia.

Oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego, literatura naukowa dostarcza także dowodów na korzystny wpływ wysokiej jakości diety na zdrowie psychiczne. 

Analiza obejmująca 3172 osoby w wieku 18-55 lat wykazała, że osoby praktykujące tzw. dietę śródziemnomorską miały znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia depresji, stanów lękowych i innych zaburzeń psychicznych.

Z kolei irańskie badanie z stycznia 2023 roku dodatkowo potwierdziło, że spożywanie większych ilości białka zwierzęcego u kobiet jest związane ze znacznie wyższym ryzykiem depresji i stanów lękowych.

Wpływ kwasów omega-3 na zdrowie psychiczne

Dodatkowo, badania wykazały korzystny wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 na zdrowie psychiczne, zwłaszcza u osób z cukrzycą typu 2, które wykazują podwyższone ryzyko depresji. Irańskie badanie z 2018 roku sugeruje, że suplementacja kwasami omega-3 może łagodzić objawy łagodnej do umiarkowanej depresji u osób z cukrzycą typu 2.

Inne badania, w tym amerykańskie z 2020 roku i brazylijskie z 2021 roku, potwierdzają związek pomiędzy spożyciem diety bogatej w przetworzone produkty a wyższym ryzykiem wystąpienia depresji oraz innych zaburzeń psychicznych.

Podsumowanie:

Autorzy najnowszej analizy wskazują, że dostępna literatura jednoznacznie podkreśla znaczenie zdrowej diety w prewencji cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń psychicznych, a także w procesie ich leczenia. Istnieją przekonujące dowody na to, że cukrzyca zwiększa ryzyko wystąpienia depresji i stanów lękowych, a jednocześnie zaburzenia psychiczne zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, komplikacji z nią związanych oraz zwiększonego ryzyka zgonu.

Dietetycy wskazują, że spożywanie dużej ilości błonnika, produktów o niskim indeksie glikemicznym, kwasów nienasyconych, zwłaszcza omega-3, oraz białka roślinnego może odgrywać kluczową rolę w obniżaniu ryzyka cukrzycy typu 2 i zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe. Te interwencje żywieniowe nie tylko mogą zmniejszać ryzyko zachorowania, ale również łagodzić objawy tych schorzeń, gdy już się pojawią.

Warto również zauważyć, że istnieje potencjalny związek między niedoborami składników odżywczych, takich jak witamina D, witaminy z grupy B, cynk, chrom, magnez oraz selen, a wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i zaburzeń psychicznych. W związku z tym, eksperci podkreślają potrzebę podejmowania interwencji żywieniowych jako skutecznego narzędzia zarówno w prewencji cukrzycy u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, jak i w poprawie zdrowia psychicznego u osób z cukrzycą typu 2.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, mdpi.com

#Niezdrowa dieta #zaburzenia psychiczne

MaŁu