Wazelina jest znana najczęściej jako produkt do pielęgnacji ust. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych mechanizmów obronnych skóry, chronienie przed nadmiernym wysuszeniem czy podrażnieniem ze strony czynników zewnętrznych.
Wazelinę otrzymujemy w procesie destylacji ropy naftowej. Jest to mazista substancja o półstałej konsystencji, która nie rozpuszcza się w wodzie. Wazelina od strony budowy chemicznej jest mieszanką wosków oraz olejów mineralnych. Nie posiada zapachu, a kolor zależy od stopnia oczyszczenia.
wazelina kosmetyczna - powstaje z wazeliny białej. Dodawane są do niej substancje barwiące i zapachowe. Jest stosowana do produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Wazelinę często stosuje się jako środek poprawiający konsystencję. Zwiększa ona lepkość produktów kosmetycznych, a to korzystnie wpływa na komfort aplikacji.
wazelina żółta i biała – stosowania jako surowiec farmaceutyczny w przemyśle, jak i recepturze aptecznej. Wazelinę białą otrzymuje się w procesie oczyszczania wazeliny żółtej (jednym z etapów tego procesu jest wybielanie). Wazelina żółta i biała jako surowce wykorzystywane do wytwarzania leków muszą spełniać określone kryteria jakości. Wazelina jest bardzo popularnym składnikiem bazowym wielu postaci leków. Znajdziemy ją przede wszystkim w maściach.
wazelina techniczna - inaczej nazywana nieoczyszczoną lub surową. Przeznaczona jedynie do celów przemysłowych. Jest wykorzystywana jako substancja smarująca. Służy do zabezpieczania różnych powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi. Wazelina nie wysycha, dzięki czemu łatwo można ją usunąć z zabezpieczanych powierzchni. Może chronić wyroby ze skóry, tworzyw sztucznych czy gumy przed wysychaniem, zabezpiecza metale przed korozją i zapobiega przymarzaniu do siebie metalowych elementów.
Czysta wazelina to najlepszy środek poślizgowy, ochronny i zabezpieczający. Wazelina praktycznie nie wchłania się przez skórę i błony śluzowe.
Wazelina jest związkiem chemicznym, który nie rozpuszcza się w wodzie, a tworzy warstwę ochronną zapobiegającą przezskórnej utracie wody.
Mimo, że jest pozyskiwana z ropy naftowej jest bardzo dobrze tolerowana przez skrę i nie wysycha. Możesz ją stosować u dzieci, ponieważ nie podrażnia skóry i nie uczula. Dodatkowo wykazuje działanie natłuszczające, ochronne i jest bardzo dobrym emolientem.
Wazelina kosmetyczna świetnie sprawdzi się jako balsam ochronny na usta, który chroni je przed nadmiernym wysychaniem i pękaniem. Działa jak regeneracyjny opatrunek. Dodatkowo zabezpiecza usta przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, tj.: wiatr, mróz czy słońce. Niektóre produkty mają w składzie filtry chroniące przed promieniowaniem UV. Pomadki i balsamy ochronne zawierające w składzie wazelinę często wzbogacane są witaminami np. A i E oraz olejkami, woskami np. olejek jojoba, masło z nasion kakaowca, wosk pszczeli czy innymi składnikami nawilżającymi np. pantenol.
Wazelina nie zatyka porów w skórze oraz nie przyczynia się do powstawania zaskórniaków. Jednak nie zaleca się nakładanie wazeliny na całą twarz. Wazelina jest wodoodporna, aby ją zmyć należy użyć innego oleju. Osoby z tłustą cerą mogą sobie jeszcze bardziej pogorszyć stan swojej skóry.
Wazelina nakładana na brwi ma za zadanie dawać złudzenie zabieg laminacji brwi. Nałożenie produktu w niewielkiej ilości, a następnie wymodelowanie włosków szczoteczką pozwoli uzyskać efekt ułożonych i uniesionych brwi.
Dzięki wazelinie brwi wydają się ciemniejsze, a oprawa oka bardziej zaznaczona. Należy jednak pamiętać, że wazelina może rozpuszczać inne produkty do makijażu, np. podkład.
Wazelina jest stosowana również pod oczy, zwłaszcza w przypadku bardzo przesuszonej i podrażnionej skóry. Posiada działanie kojące i zapewnia jej komfort. Może być aplikowana bezpośrednio na skórę, jednak dla lepszego działania lepiej nałożyć ją na warstwę odżywczego kremu. Przy nakładaniu produktu należy uważać, aby nie dostała się do oka.