10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Ta choroba często zaczyna się od depresji. Nie lekceważ objawów

Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją. Jej objawy mogą być różne. Nieleczona, może skutkować samobójstwem lub próbą samobójczą. Choroba afektywna dwubiegunowa – bo o niej mowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się właśnie od depresji.

W chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą wystąpić również objawy psychotyczne np. przekonanie o prześladowaniu i oczernianiu. Chorobę mogą wyzwolić nagłe, traumatyczne przeżycia.
W chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą wystąpić również objawy psychotyczne np. przekonanie o prześladowaniu i oczernianiu. Chorobę mogą wyzwolić nagłe, traumatyczne przeżycia.
Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels
Choroba afektywna dwubiegunowa charakteryzuje się tym, że w różnych okresach wpada się w manię lub przygnębienie, depresję. Fakt, że nastrój gwałtownie waha się między dwoma przeciwieństwami jest tym, co dało nazwę tej chorobie. Mania to nadmierne podekscytowanie i energia. Depresja oznacza coś przeciwnego, że wszystkie pragnienia, radość i energia się skończyły.

– napisano na stronie NFZ.

Wskazano, że podczas okresów maniakalnych można odczuwać: zbyt dużą energię, ekscytację, nadaktywność, niepokój lub potrzebę wyrażenia się w sposób kreatywny. Niektóre osoby w manii mogą uważać taki stan za normalny. Mogą twierdzić, że otoczenie jest nudne i nikt ich nie rozumie.

Choroba może objawiać się również hipomanią, czyli łagodniejszą formą manii. Podczas hipomanii można mieć zmniejszone zapotrzebowanie na sen, mieć więcej energii niż zwykle, myśleć pozytywniej niż zwykle lub mieć więcej kreatywności niż zwykle.

Ponadto w chorobie afektywnej dwubiegunowej towarzyszą epizody depresyjne, które można rozpoznać po następujących objawach:
bardzo duże przygnębienie; 

  • złość lub rozdrażnienie
  • brak poczucia szczęścia; 
  • pragnienie i energia do radzenia sobie z rzeczywistością zmniejszają się lub znikają; 
  • codzienne obowiązki mogą wydawać się ciężkie; 
  • problemy z zasypianiem i dobrym snem lub za dużo snu; 
  • brak apetytu lub nadmierny apetyt;
  • utrata lub przybieranie na wadze; 
  • niska samoocena;
  • poczucie wstydu i poczucie winy,
  • problemy z koncentracją.
Podczas epizodów depresyjnych często występują również problemy związane z ciałem (bóle, np. pleców, głowy czy brzucha), ale są to objawy psychosomatyczne. Można mieć myśli o zranieniu siebie lub o zakończeniu swojego życia. W ciężkiej depresji ryzyko prób samobójczych i samobójstwa jest bardzo wysokie.

– ostrzega NFZ.

W chorobie afektywnej dwubiegunowej mogą wystąpić również objawy psychotyczne np. przekonanie o prześladowaniu i oczernianiu. Chorobę mogą wyzwolić nagłe, traumatyczne przeżycia.

Jak podaje NFZ, choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku, jednak zazwyczaj diagnozuje się ją w późnym okresie dojrzewania lub we wczesnej dorosłości.

Zdjęcie autorstwa Kat Smith z Pexels: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-umieszczajac-palec-w-ustach-568025/. Na tym etapie ciężko ocenić, czy mamy do czynienia z tą chorobą czy z innym zaburzeniem charakteryzującym się nawracającymi depresjami.
wyjaśniono

W nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia należy: dzwonić na numer alarmowy 112; dzwonić na pogotowie ratunkowe 999; udać się na najbliższą izbę przyjęć w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny; udać się na SOR (szpitalny oddział ratunkowy) w szpitalu, w którym znajduje się oddział psychiatryczny.

Nieleczona choroba afektywna dwubiegunowa może skutkować: problemami z używaniem narkotyków i alkoholu; problemami prawnymi lub finansowymi; samobójstwem lub próbą samobójczą; pogorszeniem relacji społecznych czy gorszymi wynikami w pracy lub szkole.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#choroba afektywna dwubiegunowa #depresja #objawy depresji

MaŁu