W ostatnich latach siemię lniane coraz częściej gości w wielu polskich kuchniach jako zdrowe uzupełnienie jadłospisu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że te maleńkie brązowe nasiona lnu odgrywają istotną rolę w dietetyce i są niezwykle pomocne w profilaktyce różnych schorzeń, a niekiedy znacząco wspierają cały proces leczenia. W czym tak naprawdę tkwi sekret siemienia lnianego? Sprawdźmy to!
Siemię lniane to maleńkie ziarenka lnu pospolitego. Oleiste ziarenka zaliczamy do tzw. superfoods, czyli zdrowej żywności o szczególnie cennych właściwościach prozdrowotnych.
Siemię lniane wpływa pozytywnie na nasz organizm i od setek lat uznaje się je za produkt leczniczy. Wykorzystuje się je również w preparatach kosmetycznych, ponieważ dowiedziono, że siemię lniane ma korzystne działanie na włosy i cerę.
Warto zwrócić uwagę, że tak naprawdę rozróżniamy dwa rodzaje siemienia lnianego:
Ten drugi rodzaj cechuje bogatsza zawartość składników odżywczych i nieco wyższa cena.
Jeśli zastanawiamy się, gdzie kupić siemię lniane, warto skorzystać z asortymentu różnego rodzaju sklepów lub hurtowni zielarskich oraz aptek. Zdarza się jednak, że siemię lniane dostaniemy nawet w dobrze zaopatrzonych mniejszych sklepach ogólnospożywczych. Warto pamiętać, że siemię lniane można kupić w postaci całych ziaren, jednak na rynku dostępne jest także siemię lniane mielone.
Siemię lniane w formie nieprzetworzonych nasion zawiera najwięcej witamin i składników odżywczych. Jednak większą przyswajalność możemy zaobserwować w przypadku zmielonych nasion oraz oleju lnianego.
Najlepiej zatem kupować siemię lniane w ziarnach i bezpośrednio przed użyciem zmielić w domu. Obróbka termiczna czy proces mielenia sprzyjają bowiem przebieganiu procesów utleniania witamin.
Kaloryczność siemienia lnianego to 534 kcal na 100 gramów. Produkt spożywany codziennie w niewielkich ilościach to pełnowartościowe uzupełnienie diety.
Zaleca się spożywać 1–2 łyżki siemienia lnianego dziennie, aby dostrzec wpływ produktu na zdrowie.
W siemieniu lnianym znajdziemy:
Działania prozdrowotne nasion lnu są potwierdzone naukowo. Siemię lniane w swoim składzie posiada m.in. błonnik, kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas linolenowy), fitoestrogeny i antyoksydanty. Dzięki temu sprzyja przywracaniu i utrzymaniu równowagi fizjologicznej organizmu.
Siemię lniane dobrze wpływa na:
Do wyboru mamy siemię lniane dostępne pod kilkoma postaciami. Poza całymi ziarnami lnu, w sprzedaży dostępne jest także sproszkowane siemię lniane (siemię lniane mielone) lub uzyskany z siemienia olej lniany.
Siemię lniane sprawdzi się jako dodatek do kanapek, jogurtów, owsianki czy nawet do zupy lub sałatki. Ziarna lnu podgrzewamy na suchej patelni i posypujemy danie. Dobrym rozwiązaniem jest również pieczenie chleba z siemienia lnianego.
Kolejnym kulinarnym sekretem jest fakt, że siemię lniane idealnie zastępuje jajka, dlatego jest dobrym zastępczym składnikiem do ciast czy dań mięsnych. Jeśli chcemy użyć siemienia lnianego zamiast jajek, musi być ono w formie zmielonej. Łyżeczkę sproszkowanego siemienia mieszamy z trzema łyżkami wody.
Z siemienia można również zrobić kisiel. Pomaga przy biegunkach oraz łagodzi objawy choroby wrzodowej. Kisiel z siemienia lnianego dzięki kleistej konsystencji chroni śluzówkę przewodu pokarmowego.
Dwie lub trzy łyżki ziaren lnu zalać szklanką przegotowanej ciepłej wody. Następnie odstawić na minimum godzinę. Potem kisiel odcedzić i jeść 2–3 razy dziennie, do ustąpienia biegunki.
Innym sposobem jest spożywanie kisielu z całymi ziarenkami i dodatkiem miodu. Taki kisiel łagodzi objawy ze strony górnych dróg oddechowych. Dodatkowo wzmocni układ oddechowy i nawilży śluzówki.
Siemię lniane idealnie nadaje się również do picia. Należy najpierw zmielić w młynku do kawy lub kupić już sproszkowane nasiona.
Proszek można dodawać do koktajli warzywnych lub owocowych, by wzbogacać je w dodatkowe porcje witamin i minerałów.
Spożywanie siemienia lnianego w zbyt dużym nadmiarze prowadzi do odwodnienia organizmu. Ziarna lnu bardzo szybko pochłaniają wodę, dlatego przy ich spożywaniu należy odpowiednio się nawadniać.
Innym skutkiem ubocznym towarzyszącym jedzeniu lub piciu siemienia lnianego bywają biegunki czy mdłości. Złe samopoczucie i objawy ze strony układu pokarmowego pojawiające się po spożyciu siemienia lnianego to w niektórych przypadkach wynik nietolerancji pokarmowej. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na poważne choroby przewodu pokarmowego, np. niedrożność jelit czy zwężenie przełyku.