10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Rozwój technologicznych inwestycji w służbie zdrowia

Elektroniczna dokumentacja medyczna, telemedycyna i rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji to trzy główne obszary inwestycji w polskiej ochronie zdrowia na nadchodzące trzy lata. Pandemia COVID-19 z jednej strony była dla ochrony zdrowia w Polsce dużym wyzwaniem, a z drugiej katalizatorem zmian. 

Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Systemy ochrony zdrowia w wielu krajach w trakcie pandemii doświadczyły czegoś, z czym nie miały do czynienia wcześniej. Po pierwsze, konieczności ścisłej współpracy pomiędzy uczestnikami systemu, a po drugie, praktyki w tzw. medycynie katastrof. Systemy ochrony zdrowia stały się dzięki temu bardziej odporne, lepiej skoordynowane, ale także zaczęły korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak telemedycyna.
- podkreśla Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

W Polsce (ze względu na najniższy w UE odsetek lekarzy przypadających na 100 tys. mieszkańców oraz stosunkowo wysoką liczbę przypadków COVID-19) walka z pandemią sprawiła sektorowi opieki zdrowotnej wiele trudności. Jak wynika z najnowszego raportu Future Health Index 2021, większość liderów ochrony zdrowia w Polsce (najwyżsi rangą pracownicy szczebla zarządczego w placówkach medycznych) jest jednak przekonana, że w przyszłości szpitale, placówki medyczne oraz cały system opieki zdrowotnej będą w stanie świadczyć usługi medyczne na wysokim poziomie. Odsetek takich odpowiedzi to ponad 75 proc.

Ochrona zdrowia przez ostatnie miesiące była skoncentrowana na walce z pandemią. Teraz, kiedy rozwój pandemii wyhamował, zaczynamy zastanawiać się nad kolejnymi krokami. To bardzo dobrze widać w raporcie przygotowanym w oparciu o badania przeprowadzone w 14 krajach. W tegorocznej edycji Future Health Index liderzy ochrony zdrowia z całego świata zostali zapytani o to, w jaki sposób postrzegają ten sektor teraz i za kilka lat. Jak pokazują dane, respondenci badania z dużym optymizmem patrzą w przyszłość, jeśli chodzi m.in. o przygotowanie do kolejnych zdarzeń kryzysowych. To może być nie tylko kolejna pandemia, ale też duży wzrost liczby pacjentów np. onkologicznych czy kardiologicznych
- mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare.

Przygotowanie się na kryzysy to jeden z głównych priorytetów dla liderów ochrony zdrowia. W Polsce wskazało na niego 78 proc. badanych, a średnia z 14 państw wynosi 69 proc. Jednym z elementów tych przygotowań jest cyfryzacja ochrony zdrowia. W Polsce inwestycje w tym obszarze skupiają się na wdrażaniu cyfrowej dokumentacji medycznej. 78 proc. liderów ochrony zdrowia traktuje je jako priorytet.

Blisko połowa liderów ochrony zdrowia w Polsce uważa, że telemedycyna jest jedną z cyfrowych technologii medycznych, wartą największych inwestycji. 53 proc. zamierza zaś inwestować w rozwiązania telemedyczne w perspektywie nadchodzących trzech lat. To większy odsetek niż średnia dla pozostałych 14 badanych państw, która oscyluje wokół 40 proc.

 



Źródło: biznes.newseria.pl, niezalezna.pl

#medycyna #sztuczna inteligencja #telemedycyna

Mariola Łukawska