Rozstęp mięśnia prostego brzucha jest zaburzeniem strukturalnym i funkcjonalnym. Niewydolne są mięśnie, powięzi oraz zaburzona jest ich funkcja. Głównym objawem jest odsunięcie się prawej i lewej strony mięśnia prostego brzucha. Może być również widoczne uwypuklenie w linii środkowej brzucha, podczas aktywacji mięśni brzucha (powstaje tak zwany stożek).
Przyczyny rozejścia mięśnia prostego brzucha:
Nieleczone rozejście mięśnia brzucha prowadzi do:
Badanie jest możliwe do wykonania samodzielnie w domu. Należy położyć się w pozycji leżącej na plecach ze zgiętymi nogami w stawach kolanowych i biodrowych oraz podpartymi stopami. Jedną rękę należy ułożyć pod głową, a następnie na wydechu zbliżyć głowę do brzucha. Drugą ręką palcem wskazującym i środkowym badamy kresę białą pośrodku brzucha, między brzuścami mięśnia prostego brzucha (od końca dolnego mostka do spojenia łonowego). Jeżeli palce zapadają się w głąb brzucha, może to oznaczać, że w tym miejscu występuje rozejście mięśnia prostego brzucha.
Największe rozejście pojawia się najczęściej w okolicy pępka, natomiast najmniejsze występuje od 3 do 5 centymetrów powyżej pępka. Jeżeli po samodzielnym badaniu wyszło, że jest rozejście należy zgłosić się do fizjoterapeuty.
Jeżeli ktoś podejrzewa rozejście mięśnia prostego najlepiej udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przeprowadzi wywiad, badanie manualne, badanie obrazowe - USG oraz zastosuje indywidualnie dobrane techniki pomocne przy rozejściu mięśnia prostego brzucha.
Wizyta u specjalisty powinna zaplanować każda kobieta po porodzie w celu sprawdzenia swoich mięśni.
Na wizycie fizjoterapeuta zaleci indywidualnie dopasowane ćwiczenia na rozejście mięśnia prostego brzucha, które będą skutecznym dopełnieniem terapii manualnej. Ćwiczenia mają na celu zaangażowanie mięśni do regeneracji ściany brzucha.
Podczas wykonywania zleconych ćwiczeń należy zwrócić szczególną uwagę, aby prawidłowo aktywować włókna mięśniowe, zadbać o prawidłowy wzorzec oddechowy oraz technikę wykonywania.
Ćwiczenia i leczenie nie powinno odbywać się bez konsultacji ze specjalistą. Źle dobrane aktywności fizyczne mogą tylko jeszcze bardziej zaszkodzić. Nie powinno wykonywać się brzuszków czy planki, ponieważ może to skutkować ciśnieniem śródbrzusznym, które z kolei wpływa niekorzystnie na rozejście mięśnia prostego brzucha.