Przerwy w dostawie prądu są często wynikiem trudnych warunków pogodowych, które powodują zerwanie napowietrznych linii elektroenergetycznych. Nawet jeśli przerwy są planowane, w niektórych przypadkach może upłynąć kilka godzin, a nawet dni zanim zasilanie zostanie przywrócone. Rozwiązaniem dla gospodarstw domowych jest posiadanie zasilania awaryjnego, niezbędnego do zasilania urządzeń, narzędzi lub grzejników podczas przerwy w dostawie zasilania.
Awaria zasilania to nic innego jak brak prądu w domu, który zasila m.in. lodówki, zamrażarki, klimatyzację czy systemy grzewcze. Wszystko przestaje działać, co jest szczególnie kłopotliwe w lecie. Jeśli ktoś z domowników cierpi na schorzenie, które wymaga użytkowania specjalistycznego sprzętu, awaria zasilania może spowodować sytuację poważnie zagrażającą jego życiu.
W momencie, gdy zauważymy, że w naszym domu nie ma prądu należy sprawdzić czy sąsiedzi również go nie mają. Może być tak, że prądu nie będzie jedynie w Twoim domu. Powodem może być awaria bezpiecznika lub przepalenie obwodów elektrycznych. Awaria zasilania może jednak okazać się, że jest w całym bloku lub na całej ulicy wówczas należy zgłosić to do miejscowej elektrowni.
Zasilanie awaryjne zapewnia dostarczenie energii narzędziom i urządzeniom w przypadku braków w dostawie z sieci. Agregaty na paliwo są zasilane benzyną, olejem napędowym lub gazem i zazwyczaj zawierają dwa gniazdka elektryczne. Ponieważ silniki spalinowe emitują spaliny, agregaty powinny pracować na zewnątrz, a energię do pomieszczeń „przenosi” się za pomocą przedłużaczy. Istnieje także możliwość zainstalowania automatycznego przełączenia sieć-agregat.
Lodówki i zamrażarki powinny być zamknięte tak długo jak to tylko możliwe. Jedzenie może być przechowywane dzień lub dwa, gdy drzwiczki są zamknięte. Wówczas utrzymuje się chłód, a mrożonki nie zepsują się. Zimą produkty z lodówki czy zamrażalnika można przechowywać na zewnątrz w zależności od temperatury.
Szykując się na brak prądu w domu pamiętajmy, aby zawsze mieć łatwy dostęp do latarki, świec, apteczki, naładowanego powerbanku i dokumentów.
W domu powinniśmy mieć również zapas jedzenia, które możemy zjeść bez obróbki termicznej.
Przenośne stacje zasilania mają dedykowane moce wyjściowe. Każde z tego typu urządzeń posiada dwie wartości znamionowe: moc pracy ciągłej i moc chwilową. Jak wcześniej wspomniano, moc pracy ciągłej oznacza moc wyjściową, którą stacja zasilania może dostarczać w sposób ciągły, a moc chwilowa jest zasadniczo maksymalną dostępną mocą, zwykle potrzebną tylko przez krótki czas, np. do uruchomienia urządzenia.
Najważniejszym parametrem w przypadku stacji zasilania jest jej pojemność. Każda stacja mieści w sobie baterię, która ma określony limit pojemności, wyrażonej w watogodzinach. Wraz ze wzrostem wydajności w wielu wypadkach zwiększa się moc wyjściowa stacji.