Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Przepis na piernik staropolski

Piernik staropolski to tradycyjne ciasto świąteczne. Najsmaczniejszy to ten długo dojrzewający zrobiony 6 tygodni przed świętami. A czy ty masz już swoje cisto na piernik przygotowane? Jeśli nie to nic nie szkodzi. Do świąt zostały niecałe 4 tygodnie. Ciasto na piernik jeszcze zdąży poleżeć i nabrać mocy. 

Zdjęcie autorstwa Кристина Александрова z Pexels

Historia piernika staropolskiego

Ciasto na piernik najlepiej zagnieść 4 – 6 tygodni przed świętami, a upiec na tydzień przed Bożym Narodzeniem. Jednak, jeśli zrobisz to 2 tygodnie przed świętami również wyjdzie z tego wspaniały i smaczny świąteczny piernik

Piękna tradycja związana z piernikiem
W dniu, w którym w rodzinie na świat przyszła dziewczynka, rodzina przygotowywała ciasto na bazie mąki i miodu. Ciasto leżakowało i dojrzewało w ciemnej i chłodnej piwnicy. W momencie, gdy córka wychodziła za mąż dojrzewające ciasto było pieczone. 

Dzisiaj wypieki z piernika są ogólnodostępne i każdy może sobie na nie pozwolić. Najczęściej kupujemy je przed świętami Bożego Narodzenia. Warto jednak poświęcić trochę czasu na ich samodzielne przygotowanie i upieczenie. Będzie to świetna zabawa i powrót do starych tradycji.

Wszystkim wydaje się, że piernik to tradycyjne polskie ciasto. Nic bardziej mylnego piernik pochodzi z rejonów dzisiejszej Holandii. 

Sama nazwa piernik pochodzi od staropolskiego słowa „pierny” co oznacza pieprzny. 
Kiedyś piernik był czymś luksusowym. Zjadany był przez bogatych obywateli i tak u mężczyzn służył jako przekąska do mocniejszych trunków, a kobiety delektowały się nim podczas podwieczorków. 

Smak piernika nie przypominał tego co zjadamy dzisiaj. Było to zwykłe, bez aromatu, słodkie ciasto. Legenda głosi, że jeden z uczniów piekarza przez przypadek dodał do ciasta przyprawy korzenne i w ten sposób stworzył smak piernika znany nam do dzisiaj.

Przepis na piernik staropolski

Składniki:

  • 500 g miodu naturalnego
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 125 ml mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 3-4 łyżki przyprawy do piernika (kupnej lub domowej)

Wyrobienie ciasta:
Miód i masło podgrzać stopniowo, doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia. Wystudzić.

Sodę oczyszczoną wymieszać z mlekiem.

W misce połączyć mąkę pszenną z solą i z przestudzoną masą miodową. Następnie dodać mleko z sodą. Wymieszać. Na koniec dodać jajka oraz przyprawę do piernika. 

Wyrobione ciasto przełożyć do miski kamionkowej lub szklanej i przykryć bawełnianą ściereczką. Odstawić w ciemne i zimne miejsce. 

Uwaga: wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (trzeba tylko lekko podsypywać mąką).

Pieczenie
Piec na 5 – 7 dni przed świętami. Ciasto podzielić na 3 równe części. Przygotować blachy i wyłożyć papierem do pieczenia.

Każdą z części piernika rozwałkować na grubość około 0,5 cm. Piernik mocno rośnie, praktycznie podwaja swoją objętość. Następnie placek wyłożyć do blaszki i wyrównać. Wstawić do nagrzanego piekarnika.

Piec w temperaturze 170ºC (można z termoobiegiem) przez 15 – 20 minut. Wyjąć, wystudzić.
Ok. 3-4 dni przed świętami blaty piernikowe przełożyć powidłami śliwkowymi. Przykryć arkuszem papieru i równomiernie obciążyć.

Przed świętami piernik polać czekoladą. Swoją świeżość zachowa długo, wystarczy go zawinąć w papier do pieczenia lub lnianą ściereczkę, by nie wysychał.

Przepis na domową przyprawę do piernika

Zamiast kupować przyprawy do piernika zrób własną. Przyprawa bardzo łatwa w wykonaniu wystarczy mieć potrzebne składniki i wymieszać. Swoją świeżość i smak zachowuje długo. 

Składniki:

  • 25 g cynamonu
  • 10 g suszonego, mielonego imbiru
  • 5 g mielonych goździków
  • 5 g gałki muszkatołowej
  • 5 g mielonego kardamonu
  • 2 g ziaren kardamonu
  • 1 g czarnego pieprzu
  • 1 g ziela angielskiego

Wszystkie twarde składniki zmielić w młynku lub zetrzeć w moździerzu. Następnie wszystko ze sobą razem wymieszać i przełożyć do szczelnego pojemniczka np. do słoiczka. 

Idealna domowa przyprawa do piernika lub pierniczków. Aromatyczna przypraw sprawdzi się również jako posypka do kawy.

 



Źródło: niezalezna.pl

#piernik staropolski #przyprawa do piernika #domowa przyprawa do piernika #piernik na święta

Mariola Łukawska