Użądlenie osy i użądlenie pszczoły mogą być niebezpieczne oraz bardzo bolesne. Dla większości osób wiąże się wyłącznie z intensywnym dyskomfortem oraz bólem. Zazwyczaj użądlenie osy czy pszczoły nie są groźne jednakże mogą być uciążliwe. Jednak w niektórych przypadkach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Szczególnie wtedy, gdy osoba użądlona jest uczulona na jad owadów bądź gdy żądło trafi w okolice gardła - powstający obrzęk może utrudnić oddychanie. Obie sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Jak rozpoznać użądlenie osy czy pszczoły? Jak wygląda pierwsza pomoc w przypadku użądlenia?
Użądlenie osy i użądlenie pszczoły są równie nieprzyjemne. Jednak warto wiedzieć, że osa żądli inaczej, niż pszczoła. Użądlenie osy powoduje nieco inne objawy, niż jak w przypadku użądlenia pszczoły, co ma znaczenie przede wszystkim dla alergików, a w szczególności dla osób uczulonych na jad owadów.
Jad pszczoły zawiera inne substancje toksyczne, niż jad osy. Różni się także ilością jadu, który owad wstrzykuje podczas użądlenia. Osa może kąsić kilka razy, każdorazowo zostawiając w skórze człowieka niewielką ilość jadu. Natomiast pszczoła żądli raz w swoim życiu. Podczas użądlenia w skórze ofiary zostawia żądło, z którego następnie sączy się jad. Wiedza ta jest kluczowa w postępowaniu po użądleniu przez pszczołę - im szybciej zostanie usunięte żądło, tym mniejsza ilość toksyn przedostanie się do organizmu.
Użądlenie osy jest trudne do pomylenia z użądleniem innego owada, ponieważ daje ono kilka dość charakterystycznych objawów, takich jak:
Użądlenie osy może stanowić poważne zagrożenie gdy osa użądli w okolicy gardła czy jamy ustnej - np. w język. Pojawiający się obrzęk może powodować zablokowanie dróg oddechowych, w niektórych przypadkach doprowadzając nawet do śmierci.
Wśród osób uczulonych na jad owadów po użądleniu osy mogą wystąpić objawy ogólne, takie jak:
Co powinniśmy zrobić, gdy użądli osa? Pierwsza pomoc po użądleniu osy nie należy do trudnych. Warto pamiętać, aby:
Szybkiej pomocy specjalisty wymagają osoby uczulone na jad, a także te, które osa użądliła w okolicy gardła czy zostały wielokrotnie pokąsane.
Objawy użądlenia pszczoły często przypominają objawy ugryzienia przez inne owady, choć dosyć łatwo je odróżnić. Wszystko dzięki żądłu, które po użądleniu zostaje w skórze.
Objawy po użądleniu przez pszczołę to między innymi:
Objawy po użądleniu przez pszczołę zazwyczaj mijają po kilku godzinach. Można je jednak łagodzić, podobnie jak przy użądleniu przez osę, przykładając okład z octu czy kompres chłodzący.
W przypadku uczulenia na jad pszczeli objawy po ukąszeniu pszczoły należą do bardziej dokuczliwych. Do najczęstszych zaliczana jest pokrzywka oraz ogólne złe samopoczucie.
Jednak w przypadku silnej alergii mogą pojawiać się inne objawy, jak opuchlizna, ból brzucha, biegunka, zawroty głowy i nudności, duszność, ucisk w klatce piersiowej, a w niektórych przypadkach może dochodzić do pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego. W związku z tym osoby uczulone na jad pszczeli powinny natychmiast zgłosić się do lekarza, jeszcze przed pojawieniem się objawów alergii.
Pierwsza pomoc przy użądleniu pszczoły to:
Jeśli chcemy zapobiegać użądleniu przez osę czy pszczołę, zwłaszcza gdy jesteśmy uczuleni oraz obawiamy się konsekwencji użądlenia, należy pamiętać o kilku zasadach: