Zespół naukowców prowadził swoje badania na grupie 14 712 osób. Informacje dotyczące ich stanu zdrowia gromadzono na przestrzeni lat 1990-2018. Następne dane wnikliwie analizowano szukając symptomów mogących pomóc we wczesnym wykrywaniu udaru mózgu.
Jak się okazuje, dane na temat funkcji poznawczych i codziennego funkcjonowania 1662 uczestników, u których wystąpił udar zestawiano z informacjami dotyczącymi osób bez udaru (pochodziły one z okresu 10 lat przed udarem). Każdego pacjenta porównywano z trzema bez udaru tej samej płci i w tym samym wieku.
Badacze zauważyli, że u osób z udarem objawy pogorszenia funkcji poznawczych i problemów w codziennym funkcjonowaniu pojawiały się już w okresie 10 lat przed wystąpieniem epizodu.
Szereg przeprowadzonych testów obejmował funkcje poznawcze: m.in.
- koncentrację,
- funkcje językowe,
- uczenie się i zapamiętywanie,
- czas reakcji,
- koordynację i sprawność ruchową
- występowanie trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
Wyniki tych badań wskazują, że u osób, u których ma wystąpić udar pierwsze sygnały zaczynają pojawiać się już około 10 lat wcześniej. Osoby z zaburzeniami poznawczymi i funkcjonalnymi mogą być zatem bardziej narażone. Postępujące pogorszenie funkcji poznawczych i pojawienie się problemów w codziennym funkcjonowaniu sugeruje, że uszkodzenia spowodowane takimi czynnikami jak choroba małych naczyń mózgowych, neurodegeneracja czy stan zapalny, mogą akumulować się w mózgu już lata przed wystąpieniem epizodu.
- informują autorzy badania.