Dopiero w późnym stadium choroby pacjenci skarżą się na przykład na nudności, zmęczenie i tępy ból w okolicy nerek. Jeśli tkanka nerek ulegnie schorzeniu, nerki mogą funkcjonować tylko w ograniczonym zakresie. Ostatni etap, niewydolność nerek, zagraża życiu. Nerki już nie pracują i szkodliwe substancje nie mogą być wydalane. Organizm jest zagrożony zatruciem.
Jakie parametry warto kontrolować regularnie w badaniach moczu?
- Białka (proteiny). Zwiększona liczba białek w moczu może wskazywać na zapalenie nerek. U pacjentów z grupy wysokiego ryzyka, takich jak chorzy na cukrzycę, pomiar białka w moczu może przyczynić się do wczesnego wykrycia rozpoczynającego się uszkodzenia nerek.
- Leukocyty (białe krwinki). Duża liczba leukocytów w moczu może wskazywać na zapalenie nerek, narządów płciowych lub dróg moczowych.
- Krew (hemoglobina). W moczu nie powinna znajdować się krew. Krew w moczu może wskazywać na przykład na zakażenie dróg moczowych lub kamicę nerkową.
- Azotyny. Azotyny nie występują w moczu bez obecności bakterii. Jednakże, jeśli są obecne w moczu, mogą wskazywać na zapalenie miedniczek nerkowych.
- Glukoza (cukier). Normalnie mocz zawiera tak mało glukozy, że pasek testowy nie zmienia koloru. Podwyższony poziom glukozy w moczu może być oznaką cukrzycy lub choroby nerek.
- Bilirubina. Jest to naturalny produkt rozpadu powstający podczas rozkładu czerwonych krwinek w śledzionie. Podwyższony poziom może wskazywać na możliwą chorobę wątroby lub pęcherzyka żółciowego.
- Urobilinogen. Oznaczanie urobilinogenu w moczu służy do dokładniejszej diagnostyki chorób wątroby i dróg żółciowych. Urobilinogen powstaje podczas rozkładu bilirubiny w jelitach.
- Ketony. Ketony są produktami przemiany materii, które powstają podczas rozkładu tłuszczu i są wydalane z moczem. Są one produkowane w dużych ilościach np. przy cukrzycy lub podczas wysokiej gorączki.
- Wartość pH. Wskaźnik równowagi kwasowo-zasadowej. Zwiększa się, gdy mocz jest kwaśny i jest dodatkowym wskaźnikiem infekcji dróg moczowych.
- Ciężar właściwy. Zwany również gęstością moczu. Zmniejszony ciężar właściwy moczu występuje w chorobach nerek. Zwiększony ciężar właściwy jest między innymi wskaźnikiem niewydolności serca i chorób wątroby.
- Kwas askorbinowy (witamina C). W wysokich stężeniach kwas askorbinowy jest potencjalnym czynnikiem zakłócającym wykrywanie krwi i glukozy. Jest to zatem pole kontrolne, aby inne wartości nie zostały sfałszowane.
Uwaga!
W przypadku jakichkolwiek odbiegających od normy lub niepokojących wyników należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładniejszej diagnozy!
Źródło: Niezalezna.pl, PAP MediaRoom, nal von minden GmbH
Mariola Łukawska