Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Intensywność ćwiczeń i aktywności fizycznej zależy od… rozmiaru biustu. To udowodnione naukowo!

Rozmiar biustu ma większe znaczenie niż nam się wydaje? Potwierdza to nowe odkrycie naukowe, opublikowane na łamach „Journal of Reconstructive Surgery”. Naukowcy wykazali, że rozmiar biustu kobiety ma wpływ na jej podejście do aktywności fizycznej. Okazuje się, że kobiety posiadające większy biust ćwiczą rzadziej i unikają ćwiczeń o intensywności.

Intensywność ćwiczeń i aktywności fizycznej zależy od… rozmiaru biustu
Intensywność ćwiczeń i aktywności fizycznej zależy od… rozmiaru biustu
Maksim Goncharenok/pexels

Takie właśnie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez naukowców z Flinders University w Australii, we współpracy z organizacją Parkrun UK, która promuje biegi i marsze na 5 km na całym świecie, również w Polsce, dla osób w różnym wieku i na każdym poziomie sprawności.

Rozmiar biustu wpływa na motywację do ćwiczeń?

W badaniu wzięło udział blisko 2000 kobiet biorących udział w programie Parkrun w Australii, Anglii i Południowej Afryce. Wykluczono uczestniczki z historią raka piersi. Okazało się, że kobiety z większym biustem były przekonane, że zmniejszenie rozmiaru piersi pozytywnie wpłynie na ich wydajność i chęć do uczestnictwa w ćwiczeniach.

Szczególnie interesujący jest fakt, że wszystkie 56 kobiet, które przeszły operację redukcji biustu wśród 1987 ankietowanych uczestniczek, zgłosiło większą skłonność do prowadzenia zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia, z częstszym uczestnictwem w ćwiczeniach rekreacyjnych.

Nasze badanie wykazało, że wielkość piersi ma wpływ na nawyki związane z aktywnością fizyczną, a operacja redukcji biustu może istotnie zmienić motywację do ćwiczeń.

– mówi autorka badania, dr Claire Baxter z Flinders Medical Center.

Profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Flinders, Nicola Dean, która uczestniczyła w badaniu w Południowej Australii, zwraca uwagę na znaczenie regularnych ćwiczeń dla osób borykających się z nadwagą i chorobami układu sercowo-naczyniowego. Jednocześnie zwraca uwagę na istniejące bariery związane z dostępem do procedury „redukcji biustu”, jak to określono w australijskim systemie opieki zdrowotnej Medicare.

Mammoplastyka redukcyjna

Wyniki pokazują, że kobiety z większymi piersiami uważają, że zmniejszenie rozmiaru piersi poprawi ich wydajność i uczestnictwo w ćwiczeniach, a także że rozmiar piersi znacząco wpływa na rodzaj ćwiczeń. Kobiety, które przeszły redukcję piersi, zgłosiły zwiększoną ogólną częstotliwość, przyjemność i chęć do ćwiczeń w grupie. Ponadto kobiety, które przeszły redukcję piersi, zgłaszają wyższe wyniki w skali BREAST-Q niż ich niechirurgiczne odpowiedniczki. Naukowcy podkreślają, że wyniki badania znajdują potwierdzenie w istniejącej literaturze wskazującej, że rozmiar piersi może wpływać na nawyki związane z ćwiczeniami fizycznymi i pokazuje, że kobiety, które przeszły redukcję piersi, prowadzą zdrowszy tryb życia. 

Sugerujemy, że jeśli rozmiar piersi ma wpływ na udział kobiet w sporcie i fitnessie, pracownicy służby zdrowia i decydenci powinni opowiadać się za lepszym dostępem do mammoplastyki redukcyjnej w sektorze zdrowia finansowanym ze środków publicznych.

– zwracają uwagę autorki badania.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

#aktywność fizyczna #rozmiar biustu #odzież sportowa

MaŁu