10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Groźny skutek uboczny pandemii COVID-19. Drastycznie spadła wydolność umysłowa osób po pięćdziesiątce

W trakcie pandemii COVID-19 u osób po pięćdziesiątce zaobserwowano spadek wydolności umysłowej, wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu PROTECT w Wielkiej Brytanii. Eksperci zbadali ponad 3 tys. ochotników, którzy regularnie wypełniali kwestionariusze i przeszli testy umysłowe dostępne online od momentu wprowadzenia lockdownu.

Groźny skutek uboczny pandemii COVID-19. Drastycznie spadła wydolność umysłowa osób po pięćdziesiątce
Groźny skutek uboczny pandemii COVID-19. Drastycznie spadła wydolność umysłowa osób po pięćdziesiątce
Kindel Media/pexels
  • Wśród osób po pięćdziesiątce w pandemii COVID-19 nastąpił spadek wydolności umysłowej.
  • Największy spadek nastąpił w pierwszym roku pandemii, wraz z wprowadzeniem lockdownu.
  • Powodem spadku wydolności umysłowej były stres, izolacja i nadużywanie alkoholu.
  • Pogorszenie pamięci obserwowano jeszcze w drugim roku pandemii.
  • Wydolność umysłowa w znacznym stopniu zależy od stylu życia.

Wyniki opublikowane w „Lancet Healthy Longevity” ukazują, że największy spadek wydolności umysłowej wystąpił w pierwszym roku pandemii, równocześnie z wprowadzeniem restrykcji. Naukowcy sugerują, że za tym zjawiskiem prawdopodobnie stały czynniki takie jak związany z pandemią niepokój, lęk i niepewność, a także zakłócenie rutynowych czynności i nawyków spowodowane wprowadzonymi ograniczeniami. Wzrosła także skłonność do nadużywania alkoholu, a izolacja wpłynęła negatywnie na zdolność przystosowania się do nowej sytuacji.

Gorsza pamięć po pandemii?

Badacze zauważyli kontynuowane pogorszenie pamięci w drugim roku pandemii, zwłaszcza u osób, które już przed nią wykazywały osłabienie zdolności umysłowych.

Lockdowny i inne ograniczenia wpłynęły realnie i istotnie na sprawność mózgu osób po pięćdziesiątce, nawet po ich zniesieniu.

– mówi profesor Anne Corbett z University of Exeter, główna autorka raportu.

Problemy z pamięcią a ryzyko demencji

Chociaż nie ma pewności, czy spadek wydolności umysłowej w tej grupie wiekowej zwiększa ryzyko demencji, eksperci podkreślają konieczność podjęcia działań mających na celu zapobieganie temu zjawisku lub przynajmniej zmniejszanie ryzyka demencji. 

Coraz więcej dowodów wskazuje na negatywny wpływ izolacji społecznej na stan mózgu, a skutki pandemii w tym zakresie określa jako "katastrofalne”.

– ostrzega Dr Dorina Cadar.

Wydolność umysłowa jest silnie związana ze stylem życia, nie tylko z genetyką. 

Nawet jeśli spadek wydolności umysłowej jest zauważony, nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby dbać o zdrowie, szczególnie minimalizując ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, angażując się w aktywność fizyczną i utrzymując kontakty społeczne.

– Wyjaśnia dr Susan Mitchell z Alzheimer's Research UK.

Podsumowanie:

Pandemia COVID-19 miała negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne osób po pięćdziesiątce. Ważne jest, aby dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne w każdym wieku, aby zmniejszyć ryzyko demencji.

Izolacja społeczna jest szkodliwa dla zdrowia mózgu. Aktywność fizyczna i kontakty społeczne są ważne dla zachowania dobrej kondycji mózgu.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, thelancet.com/journals/lanhl

#skłonność do nadużywania alkoholu # #demencja #COVID-19 #zdrowie psychiczne

MaŁu